Najnowsze

Na szlakach jest "mokro, ślisko i błotniście". Trudne warunki w górach

Najnowsze

Pogoda na sobotę 18.07tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne - informuje Tatrzański Park Narodowy. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. Również w Beskidach panują trudne warunki.

"Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro, ślisko i błotniście. W wielu miejscach występują kałuże" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Tatrzański Park Narodowy.

W wyższych partiach Tatr, między innymi na szlaku na Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej, w rejonie Koziej Przełęczy i Buli pod Rysami zalegają jeszcze niewielkie płaty starego, twardego i zmrożonego śniegu. Przechodząc przez nie należy zachować szczególną ostrożność, bowiem poślizgnięcie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - ostrzegają służby TPN.

W sobotę Tatry są całkowicie zasnute gęstą mgłą. Wędrówka w takich warunkach znacząco utrudnia orientację w terenie.

Ślisko w Beskidach

Na szlakach turystycznych w Beskidach panują trudne warunki, w nocy padał deszcz. Szlaki są błotniste i śliskie, a widoczność - bardzo ograniczona. Pogoda turystom nie sprzyja - poinformował w sobotę Edmund Górny, ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W sobotę warunki pogorszyły się radykalnie. W nocy padał mocny deszcz, a w wielu miejscach pada on nadal. Jest mokro i ślisko. Widoczność powyżej 1000 metrów nad poziomem morza jest praktycznie zerowa, nie przekracza 50 metrów. Warunki na szlakach określamy jako trudne i bardzo trudne. Nie polecamy wycieczek, bo w tych warunkach łatwo się zgubić - powiedział Edmund Górny.

W sobotę rano termometry przy schroniskach na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach wskazywały 11 stopni Celsjusza. Na Klimczoku i Leskowcu było 12 st. C, a na Przysłopie i w Szczyrku o jeden stopień więcej.

Turyści wybierający się na szlak muszą zadbać o solidne buty, niezbędna jest też nieprzemakalna kurtka. Przydać się może polar. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy, może ona uratować życie.

W razie wystąpienia burzy turyści powinni zejść z otwartej przestrzeni. Należy unikać cieków wodnych i pojedynczych drzew. Najlepiej zawczasu zejść jak najniżej i schronić w gęstym lesie. Jeśli nie uda nam się znaleźć bezpiecznego schronienia, to należy się odizolować od podłoża: usiąść na plecaku, skulić się i przeczekać.

Szlaki w Bieszczadach

Na stronie internetowej Bieszczadzki Park Narodowy zwraca się z prośbą do turystów, by zwracać uwagę na oznakowania i tablice informacyjne, które są graficzną wykładnią obowiązującego w parku narodowym prawa.

"Po raz kolejny przypominamy: dla Waszego bezpieczeństwa i z szacunku dla przyrody: nie schodźcie ze szlaków!" - apeluje park. Ostrzega jednocześnie, że choć do tej pory ci, którzy nie przestrzegali zasad, byli przede wszystkim pouczani, to jednak z tego powodu, że "część turystów naraża siebie podchodząc po zamkniętym szlaku na teren przebudowy schroniska", Straż Parku będzie nieposłusznych karać mandatami.

"Jeśli jest zmiana przebiegu szlaków prosimy uszanujcie to!" - apeluje dyrekcja parku. BPN przypomina, że został dla turystów otworzony nowy szlak na Dział. Ponadto funkcjonuje już także bacówka - "mała namiastka" schroniska, które jest obecnie w przebudowie. Można w niej odpocząć oraz napić się kawy i herbaty.

- Czekamy na rozpoczęcie wypasu. Wrócimy do dawnego układu szlaków jak tylko skończy się remont. Prosimy o cierpliwość i wzajemny szacunek - zapewnia BPN.

W Bieszczadzkim Parku Narodowym jest 140 kilometrów szlaków, z których nie wszystkie są zatłoczone.

- Szlak na Dział jest łatwiejszy niż ten na Połoninę Wetlińską. Widoki są równie piękne - przekonuje. Prosi także, by w planowaniu wycieczek turyści zwrócili uwagę na ograniczoną pojemność parkingów, jak na przykład w Wołosatem, gdzie jest około 530 miejsc. Zauważa, że w pogodny dzień, już około godziny 11 można nie znaleźć na nim wolnego miejsca parkingowego ze względu na popularność najkrótszej trasy z Wołosatego na Tarnicę. Ostrzega, że parkowanie na poboczu drogi jest nielegalne i spowoduje interwencję policji.

Autor: anw/aw / Źródło: TPN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TPN

Pozostałe wiadomości