Na świecie szaleją trzy huragany, czwarty jest w drodze

Atsani na Pacyfiku
Atsani na Pacyfiku
Atsani na Pacyfiku

Jeśli spojrzelibyśmy na Ziemię z odległości ok. 400 km, to naszą uwagę przykułyby cztery duże wiry: jeden na Atlantyku i trzy na Pacyfiku. To huragany i jedna burza tropikalna.

Huragany stanowią poważne zagrożenia dla życia czy zdrowia milionów ludzi.

Goni

Pierwszy huragan nazywa się Goni. W piątek, kiedy uderzył w Filipiny, miał jeszcze trzecią (w pięciostopniowej skali) kategorię Saffira-Simpsona. Po przejściu przez północne terytorium kraju osłabł do drugiej. Spowodował śmierć czterech osób, a kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową.

Teraz zmierza w kierunku południowych wysp Japonii. W ciągu najbliższych 24 godzin minie Tajwan. Za trzy dni, kiedy dotrze do japońskiej wyspy Kiusiu osłabnie do pierwszej kategorii, a dwa dni później we Władywostoku skończy jako depresja tropikalna.

Atsani

To kolejny huragan w rejonie zachodniego Pacyfiku. Jeszcze kilka dni temu osiągnął najwyższą piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona i zmierzał w kierunku Japonii. W czwartek osłabł, a aktualnie jest żywiołem pierwszej kategorii i zmienił kurs. Podąża w kierunku północno-wschodnim, a w połowie najbliższego tygodnia skończy swój żywot jako sztorm.

Danny

Danny to z kolei huragan na Atlantyku. Ma drugą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Mknie w kierunku Antyli, Haiti i Dominikany. Przed dotarciem na wyspy ma osłabnąć do postaci tropikalnego sztormu, a po minięciu Haiti przybierze postać tropikalnej depresji. Może przynieść intensywniejsze opady deszczu, a w ich konsekwencji lawiny błotne.

Danny na Atlantyku

Kilo

Kolejnym cyklonem znad rejonów równikowych jest burza tropikalna Kilo. Ośrodek ten obecnie traci na sile, a w niedzielę (22 sierpnia) nad ranem znajdował się około 800 km na południowy wschód od Honolulu - stolicy Hawajów.

Amerykańscy meteorolodzy twierdzą, że Kilo obierze kurs na północ w stronę wysp. Podają, że prognozy dotyczące tego cyklonu nie są jednoznaczne. Z jednej strony Kilo może nadal słabnąć i dotrze do Hawajów jako zwykły niż. Z drugiej strony modele wskazują, że w przyszłości umocni się i może on jeszcze zostać huraganem. Kilo dotrze nad wyspy na początku przyszłego tygodnia, wtedy okaże się jak groźną pogodę przyniesie. Obecnie meteorolodzy podają, że prędkość wiatru w burzy tropikalnej dochodzi do 102 km/h.

Burza tropikalna Kilo na południe od HawajówNOAA

Autor: mar,AD/kka / Źródło: TVN Meteo, Reuters, weather.com

Źródło zdjęcia głównego: fvalk.com

Pozostałe wiadomości