Na stokach zmarznięty śnieg, na szlakach oblodzone ścieżki

Prognoza pogody TVN Meteo dla narciarzy w kraju 06.03
Prognoza pogody TVN Meteo dla narciarzy w kraju 06.03
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza pogody TVN Meteo dla narciarzy w kraju 06.03

Góry dają dziś świetną okazję do jazdy na nartach czy desce, ale turyści, którzy chcą wybrać się na szlak powinni być ostrożni. Słońce daje złudną nadzieję na dobre warunki do pieszej wędrówki. TOPR ostrzega, że po chwilowym ociepleniu w góry powróciły mrozy, tworząc na ścieżkach grubą warstwę lodu.

W Beskidach i Tatrach warunki do białej jazdy są dobre. Temperatura wynosi od -4 do +2 st C. Niebo chwilami lekko się chmurzy, ale dominuje słońce. Na stokach leży głównie zmrożony i zbity śnieg, który jest szczególnie niebezpieczny dla miłośników ski-alpinizmu.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zwracają uwagę, że zjazd po lodoszreni i lodzie na nartach jest niebezpieczny i wymaga najwyższych umiejętności narciarskich.

Oblodzone szlaki w Tatrach

Ślisko jest też na szlakach. Po chwilowym ociepleniu i opadach deszczu w góry powróciły mrozy, tworząc na turystycznych ścieżkach grubą warstwę lodu.

W ostatnich dniach ratownicy TOPR interweniowali prawie dwadzieścia razy. Dwa wypadki zakończyły się śmiertelnie. Przyczyną większości z nich były poślizgnięcia i upadki z wysokości.

Zdaniem ratownika TOPR, Adama Maraska, do większości zdarzeń nie doszłoby, gdyby turyści mieli odpowiedni na te warunki sprzęt górski, jak raki i czekan, oraz umieli właściwie posługiwać się nimi. W miony weekend słoneczna pogoda zachęciła turystów do wyjścia w góry. Wielu jednak nie było przygotowanych na panujące warunki.

- Zadziwia fakt, że w warunkach dużego zalodzenia i tak trudnych i niebezpiecznych warunków, nieprzygotowani do tego turyści decydują się na wysokogórskie wycieczki - ocenił Marasek.

W Tatrach obowiązuje pierwszy najniższy stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej, rosnącej skali).

Mniejsze zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

Także w Bieszczadach obniżono stopień zagrożenia lawinowego z drugiego do pierwszego.

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - poinformował ratownik GOPR Jakub Dąbrowski.

Natomiast w miejscach, gdzie przebiegają szlaki turystyczne zagrożenie jest niewielkie lub nie występuje.

We wtorek rano na Połoninie Wetlińskiej było 11 stopni mrozu. Wieje tam wiatr z prędkością dochodząca do 56 km/h. Średnia pokrywa śnieżna powyżej górnej granicy lasu wynosi 140 cm. Z kolei w położonych niżej Ustrzykach Górnych i Cisnej średnio leży ponad pół metra śniegu. Warunki na stokach są dobre, dodatkowo ze szczytów można cieszyć się wspaniałymi widokami, bo widoczność jest doskonała.

Słońce w Sudetach

W Sudetach na bezchmurnym niebie również nie brakuje słońca. Termometry pokażą od -1 do 2 stopni Celsjusza. Warunki na trasach są bardzo dobre.

Autor: js,mm//kdj / Źródło: TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości