Najnowsze

Na południu oddychamy smogiem. Jakość powietrza jest fatalna i zła

Najnowsze

Smog w Krakowie
Smog w Krakowietvn24
wideo 2/31

Wieczorem w południowych regionach kraju pojawił się smog. Najgorzej jest na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

O godzinie 20 najgorszą - fatalną - jakość powietrza odnotowano w Suchej Beskidzkiej. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 223 mikrogramów na metr sześcienny. Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie PM10 nie przekracza 60 µg/m3.

Źle było na trzech stacjach pomiarowych w Nowym Sączu, Starachowicach, Nowej Rudzie, Radomsku, Lublińcu i Skarżysku-Kamiennej. Ponadto w wielu miastach na południu kraju oddychano powietrzem niezdrowym lub średniej jakości.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 20 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężeniu pyłu PM2,5

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. We wtorek stacje pomiarowe zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

Najgorszą sytuację o godzinie 20 odnotowano Starachowicach (129 µg/m3), gdzie jakość powietrza okazała się fatalna.

Złym powietrzem oddychano w okolicach stacji pomiarowej w Horyńcu, Tarnowie, Kędzierzynie-Koźlu i Skarżysku-Kamiennej.

Na smogowej mapie Polski widać było również wiele ciemnopomarańczowych punktów, które świadczą o powietrzu niezdrowym.

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 20 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: ao,dd//rzw,aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości