Najnowsze

Na Marsie istniało wielkie jezioro. Znalazł je łazik Curiosity

Najnowsze

Curiosity podąża do góry Sharpa
NASA JPLCuriosity podąża do góry Sharpa

Naukowcy znaleźli dowód na istnienie na Marsie słodkowodnego jeziora, w którym mogło rozwijać się życie mikrobiologiczne. Próbki z tego rejonu zdobył łazik Curiosity.

Jezioro znajdowało się wewnątrz krateru Gale, gdzie w sierpniu 2012 roku wylądował łazik, i mierzyło 50 km długości i 5 km szerokości. Naukowcy podają jednak, że jego rozmiar różnił się na przełomie lat.

Analiza próbek podłoża wskazuje, że jezioro istniało przez co najmniej 10 tys. lat - uważa geolog John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Parsadenie. O badaniach poinformowano w czasie trwającej w San Francisco konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Obszar Glenelg (krater Gale) - zdjęcie wykonane przez CuriosityNASA

Wielkie jezioro

Analiza dwóch próbek z rejonu Yellowknife Bay pobranych przez Curiosity wykazała, że istniało tam słodkowodne jezioro podczas gdy inne części Marsa wyschły lub były usiane płytkimi, kwaśnymi i słonymi basenami słabo przystosowanymi do życia.

Naukowcy podali także, że gliny, które tworzą się w obecności wody, były młodsze niż wcześniej szacowano.

Już w czasie wcześniejszych badań nad Marsem zdobyto dowody mogące świadczyć o tym, że Czerwona Planeta mogła być w przeszłości cieplejsza, wilgotniejsza i bardziej podobna do Ziemi.

Sama powierzchnia Marsa ma świadczyć o tym, że istniała tam woda. Można bowiem znaleźć kanały, wyschnięte kanały rzek, jezior i charakterystyczne złoża osadowe.

Żywe organizmy

W próbkach pobranych z Yellowknife Bay wykryto także śladowe ilości substancji organicznych, które mogły jednak zostać zniszczone przez suszarkę laboratoryjną łazika. Naukowcy mają teraz zamiar zbadać próbki na obecność mikrobów.

Curiosity jest teraz w drodze na Górę Sharpa, która wyrasta z krateru Gale'a i mierzy 5 000 m wysokości.

Autor: pk/rp / Źródło: Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości