Najnowsze

Na Atlantyku burza tropikalna z nazwą wykorzystaną pierwszy raz w historii

Najnowsze


Na Oceanie Atlantyckim utworzyła się burza tropikalna Eta. W historii nadawania nazw huraganom i burzom tropikalnym na Atlantyku w żadnym sezonie nie sięgano jeszcze po siódmą literę greckiego alfabetu. Zmierzając w stronę Nikaragui i Hondurasu żywioł może przekształcić się w huragan.

Burza tropikalna Eta jest już 28. żywiołem, który uformował się w obecnym sezonie na burze tropikalne i huragany na Oceanie Atlantyckim. Wyrównany został więc rekord liczby tych zjawisk sprzed 15 lat.

Przypomnijmy, że z powodu wyjątkowej aktywności burz tropikalnych i huraganów drugi raz po 2005 roku wyczerpała się przygotowana dla nich podstawowa pula 21 imion. Kolejne są więc nazywane literami greckiego alfabetu. Nazwa Eta została wykorzystana pierwszy raz w historii, bo 15 lat temu jeden z systemów pogodowych pozostał bez nazwy.

Ostrzeżenie przed huraganem

Według komunikatu amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), w niedzielę o godzinie 13 czasu wschodnioamerykańskiego Eta znajdowała się w odległości 370 kilometrów na południowy zachód od stolicy Jamajki - miasta Kingston. Prędkość wiatru wynosiła 137 kilometrów na godzinę, a żywioł przesuwał w kierunku zachodnim z prędkością 24 km/h.

We wtorek lub środę Eta ma uderzyć w Nikaraguę i Honduras. Do tego czasu może przybrać na sile i stać się huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona.

Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje w Nikaragui od granicy z Hondurasem do Sandy Bay Sirpi. Natomiast rząd Hondurasu wydał ostrzeżenie przed burzą tropikalną. Obowiązuje od Puanta Patuca do granicy z Nikaraguą.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Eta (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Autor: ps / Źródło: Reuters, NHC

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości