Myśleli, że jest jeden, a są cztery. Wyodrębnili nowe gatunki pingwina białobrewego

[object Object]
Skomplikowane relacje pingwinów
wideo 2/8

Ta informacja wstrząsnęła całym królestwem pingwinów. Według najnowszych badań pingwiny białobrewe to nie jeden, a cztery gatunki. Zdaniem naukowców, to może pomóc w ochronie i monitorowaniu życia tych ptaków.

Pingwiny białobrewe (Pygoscelis papua) występują wzdłuż Oceanu Południowego, a ich rozmieszczenie jest bardzo zróżnicowane pod względem genetycznym i morfologicznym. Według najnowszych badań wyróżnia się cztery gatunki tych ptaków, a nie jeden jak wcześniej sądzono.

- Na pierwszy rzut oka gatunki te są do siebie bardzo podobne, trudno je odróżnić po wyglądzie - powiedziała w rozmowie z BBC doktor Jane Younger z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii. - Jednak po przeprowadzeniu sekwencjonowania ich genomu bardzo wyraźnie widać te różnicę - dodała.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Ecology and Evolution". Dotyczyły pingwinów występujących na Falklandach, w Georgii Południowej, na Szetlandach Południowych i Wyspach Kerguelena. Dane te zostały zestawione z pomiarami okazów muzealnych z każdej z czterech populacji.

Dzięki odkryciu udało się wyodrębnić 21 gatunków pingwinów, a nie 18. To kolejny argument, który pomoże w ochronie i monitorowaniu życia tych nielotnych ptaków.

Szereg zagrożeń

Pingwiny stoją w obliczu wielu zagrożeń związanych z działalnością człowieka - zanieczyszczeniem plastikiem, zmianami klimatu, a także przełowieniem mórz i oceanów. Zdaniem naukowców, pingwiny białobrewe dość dobrze radzą sobie ze zmianami klimatu, ale niektóre populacje tego gatunku nie były monitorowane od dziesięcioleci. W ostatnim czasie obserwuje się ich spadek liczebności na Półwyspie Antarktycznym i niektórych wyspach.

- Obecnie populacja pingwinów białobrewych jest dość stabilna pod względem liczebności, jednak istnieją pewne dowody na to, że północne populacje przemieszczają się dalej na południe wraz z ocieplaniem się klimatu, więc musimy je uważnie obserwować - mówiła dr Younger.

W ciągu setek tysięcy lat pingwiny białobrewe odizolowały się od siebie do tego stopnia, że nie krzyżują się między sobą mimo, że mogły z łatwością przepłynąć oddzielającą je odległość.

Pingwiny białobrewe są obecnie podzielone na dwa podgatunki. Wszelkie zmiany w klasyfikacji tych ptaków będą musiały zostać zweryfikowane przez międzynarodowy komitet naukowców, zanim zostaną formalnie przyjęte.

Autor: anw/dd / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: freepik.com

Pozostałe wiadomości