Myśl o tym, co się stało, "nadal powoduje dreszcze", ale "przyroda nie znosi pustki"

[object Object]
Strażacy walczyli z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym przez tydzieńtvn24
wideo 2/5

Na ubiegłoroczny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym patrzyliśmy z przerażeniem i chyba nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tego, że postępująca katastrofa klimatyczna to fakt. Przez tydzień płonęły unikatowe i cenne przyrodniczo tereny w skali Polski. Po roku sprawdzamy, co z przyrodą nad Biebrzą po pożodze.

Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce, stanął w ogniu 19 kwietnia 2020 roku. Z każdym kolejnym dniem zasięg płomieni tylko się rozszerzał. Przez tydzień ogień zdążył strawić 5526 hektarów bagiennych łąk, mokradeł i torfowisk. To prawie 10 procent powierzchni parku. To największy pożar w historii jego działalności. Widać było go nawet z kosmosu.

W akcji gaśniczej, którą utrudniała trwająca od miesięcy susza, brały udział setki strażaków z różnych jednostek w kraju czy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wykorzystywano między innymi śmigłowce Lasów Państwowych.

Prokuratura potwierdziła, że doszło najprawdopodobniej do celowego podpalenia. Na początku stycznia tego roku umorzyła postępowanie, ponieważ nie znaleziono sprawcy lub sprawców.

"Przyroda nie znosi pustki"

- Emocjonalnie to nadal powoduje dreszcze. Patrzymy na to z dużą dozą pokory i życzeniem, żeby nic podobnego więcej się nie wydarzyło – przyznał w rozmowie z tvnmeteo.pl dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr.

Na pytanie, do jakiego stanu przez rok przyroda zdążyła wrócić, odpowiedział, że "nie jest tak źle, jak mogłoby to wyglądać, patrząc na obrazki w trakcie pożaru". - Przyroda nie znosi pustki. Gdybyśmy dzisiaj stanęli w miejscu, w którym rok temu obserwowaliśmy kłęby dymu i te szalejące płomienie, to można by było się bardzo zdziwić, jak przyroda zabliźnia rany – opisywał.

Dolina Biebrzy jest ostoją wielu rodzimych i rzadkich gatunków zwierząt, głównie ptaków wodno-błotnych, takich jak wodniczki, rycyki, dubelty czy orliki grubodziobe. W obrębie parku rośnie 90 gatunków roślin objętych ochroną.

Na podstawie dotychczasowych obserwacji "zmieniła się trochę kompozycja gatunkowa roślin" – przekazał Wiatr. - Wskutek pożaru pojawiły się na przykład takie gatunki mchów czy grzybów, których wcześniej nie obserwowano. Można powiedzieć więc, że na małych fragmentach różnorodność nawet wzrosła – zauważył. Podobną sytuację zaobserwowano, jeśli chodzi o owady. Dostrzeżono takie gatunki, których wcześniej nad Biebrzą nie widywano, ale "nie wiadomo, czy to zasługa pożaru, czy trochę słabszego poznania tej grupy zwierząt" – dodał.

Przyroda w Biebrzańskim Parku Narodowym powoli się odradza
Przyroda w Biebrzańskim Parku Narodowym powoli się odradzaPiotr Tałałaj, Biebrzański PN
Zdjęcie satelitarne pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, 22 kwietnia 2020 (NASA)NASA
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowymtvn24

"Jedna z grup, która najbardziej ucierpiała od bezpośredniego działania ognia"

Jak opowiadał Wiatr, "skrajnie nieliczny i zagrożony cietrzew wrócił na swoje tokowiska, orlik grubodzioby bezpiecznie wyprowadził swoje lęgi. W lipcu na pożarzysko powróciła też wodniczka, czyli globalnie zagrożony gatunek ptaka, dla którego dolina Biebrzy jest bardzo ważną światową ostoją". - Latem teren pożarzyska zasiedliły na nowo gryzonie – jedna z tych grup ssaków, która najbardziej ucierpiała od bezpośredniego działania ognia – podkreślił. Wymienił przy tym między innymi nornika północnego, "typowy i ważny gatunek dla torfowisk".

Wiatr podkreślił, że dokładne dane na temat tego, jak przyroda poradziła sobie z pożarem, znane będą dopiero po pięciu latach. Szczegółowe badania na ten temat wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym prowadzi Instytut Badawczy Leśnictwa, a finansuje fundusz leśny.

"Jest za wcześnie, żeby mówić jednoznacznie, że jest źle, przeciętnie albo dobrze"

Dlatego, jak ocenił ornitolog Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, "jest za wcześnie, żeby mówić jednoznacznie, że jest źle, przeciętnie, albo dobrze".

- Przyroda ma mechanizmy do tego, żeby się regenerować. Jestem przekonany, że straty, o których było mówione, na pewno nie są tak duże, zwłaszcza wśród ptaków – zaznaczył.

Ptaki w momencie wybuchu pożaru zaczęły szukać dla siebie alternatywy do gniazdowania. - Z obserwacji ornitologów w różnych regionach północno-wschodniej Polski mieliśmy doniesienia dotyczące występowania wodniczek. Pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej się nie gnieździły albo wróciły na miejsca, gdzie ich stanowiska zanikły wiele lat temu – opisywał Zbyryt. To na przykład okolice Białegostoku lub tereny Warmii i Mazur. Jak zaznaczył, w tych miejscach gatunku tego nie widywano nawet od kilku dekad.

Zdaniem ornitologa w tym roku ptaki nie powinny odlatywać znad Biebrzy, choć zwrócił uwagę, że jeżeli proces ich osiedlania w innych miejscach ustabilizuje się, mogą wracać na obszary, które "odkryły" na nowo.

Widok z drona na spalone tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, kwiecień 2020
Widok z drona na spalone tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, kwiecień 2020tvn24

"W tej chwili dolina Biebrzy powinna być zalana wodą"

Po zimie 2019/2020, którą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej określił jako najcieplejszą od połowy XIX wieku, 30 kwietnia ubiegłego roku poziom wody w Biebrzy był najniższy w historii pomiarów. Na stacji Dębowo wynosił zaledwie 80 centymetrów. Według danych IMGW obecnie sięga około 140 cm.

Jak przyznał dyrektor Parku, to wyraźnie więcej w porównaniu do minionego roku i ostatnia "śnieżna zima zdecydowanie tę sytuację poprawiła". Nadal jednak jest to "niepokojące", bo w połowie kwietnia "stany wód powinny być bardzo wysokie". - W tej chwili dolina Biebrzy powinna być zalana wodą – podkreślił.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zaapelował o niewypalanie traw. - To może mieć bardzo dalekosiężne konsekwencje. Przykładem tego jest zeszłoroczny pożar. Wyciągajmy wnioski – dodał. Zwrócił też uwagę na zmiany klimatyczne, których "pożary będą pokłosiem". - Kwestia, na jaką skalę, jak często i na ile w tym wszystkim będzie udziału człowieka jako bezpośredniego sprawcy – powiedział.

Widok z drona na Biebrzański Park Narodowy w czerwcu 2020 roku
Widok z drona na Biebrzański Park Narodowy w czerwcu 2020 rokutvn24

Autor: Paweł Soszyński / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters