Najnowsze

Muchołówki założyły gniazdo na balkonie Reportera 24. Tam też wydały na świat potomstwo

Najnowsze

Na balkonie Reportera 24 muchołówki założyły gniazdo
Kontakt 24Na balkonie Reportera 24 muchołówki założyły gniazdo

Ptaki osiadają zwykle z dala od zurbanizowanych obszarów. Jednak ta para muchołówek szarych postanowiła iść pod prąd, wbrew utartym, ptasim zwyczajom. Założyła gniazdo w Dęblinie na balkonie jednego z Reporterów 24. Dwa tygodnie później internauta podpisujący się jako "Studio Vega" był świadkiem owoców ptasiej miłości.

Jak donosi Reporter 24 Studio Vega, pisklęta widoczne na filmie wykluły się nieco ponad tydzień temu i są bardzo żarłoczne.

Według ornitologa Tomasza Mokwy małe nie będą się długo cieszyć obecnością rodziców. Za osiem dni rozwiną skrzydła i wyfruną z matczynego gniazda.

Zwykle mieszkają w półdziuplach

- To muchołówka szara, Muscicapa striata - powiedział w rozmowie z TVN Meteo Mokwa. - Ptaki te najczęściej gniazdują w naturalnych półdziuplach, czasami w obrębie osiedli ludzkich, także na belkach pod dachem. Nigdy nie widziałem gniazda muchołówki na balkonie - dodał.

Jak poinformował ekspert, takie gniazda są zwykle jednorazowe, gdyż nie zapewniają tak dobrego schronienia jak wygodne naturalne półdziuple na przykład w oderwanym od drzewa konarze.

- Dom, który wybrały do zamieszkania, prawdopodobnie znajduje się na obrzeżach miasta. Te ptaki raczej unikają gęstych osiedli ludzkich, gdyż tam po prostu nie ma pokarmu - dodał ornitolog. - Przecież nawet gatunki zamieszkujące miasta, takie jak jerzyki czy jaskółki, pokonują czasem aż 30 kilometrów, aby dotrzeć do dalej położonych żerowisk - ocenił.

Polowanie na muchy

Nietrudno się domyślić, czym żywią się te ptaszki. Ich cechą charakterystyczną jest umiłowanie do polowań na muchy. W ich naturze leży spokojne oczekiwanie i baczne obserwowanie otoczenia. Dopiero gdy w okolicy zakręci się jakaś mucha, bez wahania startują i chwytają ją w locie.

Następnie wracają na gałąź lub do gniazda, by zapełnić rozdziawione dzióbki swojego potomstwa.

Widoczny na filmie ptak to największa muchołówka występująca w Polsce. W naszym kraju spędza tylko wakacje. Przez pozostałą część roku mieszka w Afryce.

Autor: ab,pw/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości