Najnowsze

Mrozy w Polsce. Temperatury poniżej -20 st. C

Najnowsze

Temperatura spadła grubo poniżej zera

Do Polski zawitała mroźna zima. W ciągu dnia powinniśmy przyzwyczaić się do kilku, a nawet kilkunastu stopni mrozu. W nocy będzie jeszcze zimnej. Policja i strażacy przypominają i proszą, by nie zapominać o tych, których mróz może zabić. Ostatniej nocy z wychłodzenia zmarły dwie osoby.

Sprawcą siarczystych mrozów jest zimny wyż znad Rosji, który przynosi do Polski akrtyczne powietrze. - Będzie jeszcze chłodniej - informuje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

To dopiero początek ochłodzenia, wywołanego przez masy kontynentalnego powietrza znad Rosji. - Będzie się stopniowo ochładzać. Za kilka dni nocami temperatura będzie spadać poniżej -20 stopni - zapowiada Raczyński. - Opadów nie będzie, ewentualnie symboliczne - dodaje.

Zabójcze mrozy

Mrozy są bardzo niebezpieczne. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, minionej doby w Polsce dwie osoby zmarły z wychłodzenia.

Władze apelują, by zwracać uwagę na osoby bezdomne, nietrzeźwe, a także te śpiące np. na przystankach. W takich przypadkach należy informować straż miejską lub policję.

Zimne noce sprawiają, że szukamy różnych możliwości by ogrzać mieszkania. Straż pożarna i policja podkreślają, aby pod żadnym pozorem nie zasłaniać ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla.

To z kolei może doprowadzić do zaczadzenia. Strażacy przestrzegają, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń gazowych i elektrycznych posiadających atesty.

Możliwe utrudnienia w kursowaniu pociągów

Z powodu mrozów zapowiadanych na najbliższy weekend na obszarze południowej i wschodniej Polski moga wystąpić utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Jak poinformowała Beata Czemerajda z Biura Komunikacji i Promocji PKP Intercity, niskie temperatury mogą wpłynąć niekorzystnie na planowe kursowanie pociągów PKP Intercity 27 i 28 stycznia zwłaszcza na obszarach województw lubelskiego i podkarpackiego.

Zimno zrobiło się już w czwartek

Po zapowiedziach gwałtownego ochłodzenia, już w czwartek wieczorem na forum tvnmeteo.pl internauci relacjonowali, jakie temperatury panują w ich okolicach. "Janów Lubelski, godz. 22.30 i jest -11 stopni, zawiewa wiatrem. To pierwsza tak zimna noc tej zimy" - zauważył @bober. "W Krakowie -10 i jest trochę śniegu" - pisał tuż przed 23.00 @Mis_Uszatek.

Dolny Śląsk i Pomorze nie zmarzły

Późnym wieczorem -12 st. C było w Chełmie, podobnie w okolicach Kielc: "-12,5 stopnia i gwieździste niebo" - relacjonował @anpi. W okolicach Warszawy termometry też pokazały ponad dziesięć kresek mrozu. "W Pruszkowie -11 o godz. 23.00" - informował @mecenas.

Dużo zimniej było w okolicach Brzeska. "Mamy już -15 stopni" - napisał @mroz. Taką temperaturę odnotowała też stacja meteorologiczna w Katowicach. Internauta @zima sygnalizował jeszcze większy mróz w Zamościu: "-Udało się, u mnie jest -20 stopni, jestem zadowolony i świetnie" - pisał.

Meteorolog Wojciech Raczyński nie potwierdził tej informacji, bo odczyty okolicznych stacji podawały temperaturę od -13 do -15 st. C.

Nie wszędzie noc przyniosła kilkunastostopniowe mrozy. "-W Oleśnicy -5 stopni, zero śniegu lekki szronik" - pisał z Dolnego Śląska @Maciek. "-4 st., zero śniegu, lekki szron, ale sucho i bezwietrznie" - relacjonował mieszkaniec Szewc k. Wrocławia. -5 st. C na termometrach było w okolicach Świecia w kujawsko-pomorskiem i w Gdańsku-Zaspie.

Mroźny poranek: -21 stopni w Komańczy

Rano mróz także nie odpuszczał. Rekordowe pod tym względem okazały się Bieszczady. -21 stopni mrozu było w piątek rano w Komańczy w Bieszczadach - poinformowała dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku.

Na Podkarpaciu mroźnie było także w Baligrodzie. Tam odnotowano 20 stopni Celsjusza poniżej zera, w Terce -19 st. C i w Stuposianach -18 stopni.

W Bieszczadach, gdzie leży średnio od pół metra śniegu w dolinach do półtora metra powyżej górnej granicy lasu, wystapiła także inwersja powietrza - w górach jest nieco cieplej niż w dolinach. Dlatego rano na Połoninie Wetlińskiej było -9 st. C, w położonych znacznie niżej Ustrzykach Górnych -14 st. C, a w Cisnej -17 st. C.

Duży mróz był także na szczycie Jaworzyny Krynickiej, -19 st. C, a W Kościelisku termometry pokazały -16 st. C. Niewiele cieplej było w pozostałych rejonach. "Rano w Kozienicach -12,4 stopnia" - napisał o godz. 6.00 @Maly. 12 stopni poniżej zera było też w Chorzowie, a także na Pomorzu - w Wejherowie i w Krynicy Morskiej. "Dziś pierwszy raz tej zimy problem z odpaleniem dieselka" - podsumował @adi z Nakła nad Notecią.

Autor: js/ms / Źródło: PAP, TVN Meteo, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości