"Mroźne noce" i śnieg na majówkę. Miejscami pojawiła się warstwa białego puchu

Prognoza pogody na sobotę i na kolejne dni
Prognoza pogody na sobotę i na kolejne dni
TVN 24
TVN 24Prognoza pogody na sobotę i na kolejne dni

W Polsce jest zimno, deszczowo i śnieżnie. A tak, śnieżnie! Opady śniegu i śniegu z deszczem wystąpiły nie tylko w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, ale również w centrum, w województwie łódzkim, w okolicach Uniejowa.

Do kraju napływa zimne powietrze znad Skandynawii, gdzieś z Subarktyki. Pompują je układ niżowy Urszula znad północno-zachodniej Rosji oraz wyżowy Reinhold znad Wysp Brytyjskich.

W efekcie minionej nocy na północy kraju oraz w Sudetach temperatura spadła poniżej 0 st. C. Na Śnieżce odnotowano -6 st. C, natomiast na Pomorzu i na Warmii było -2 st. C, -1 st. C. Termometry w klatce meteorologicznej w Lęborku zmierzyły -2 st. C, w Darłówku, Szczecinku, Łebie, Resku i Gdańsku-Rębiechowo -1 st. C. Bardzo zimno było tuż przy ziemi. W Łebie temperatura przy gruncie spadła do -7 st. C.

Cieplej na południu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się na południu, gdzie kołdra z deszczowych chmur nie dopuściła do silnego wychłodzenia i spadku temperatury, ale i w ciągu dnia nie pozwoli na zbyt duży wzrost.

Temperatura minimalna w Krakowie wyniosła 8 st. C, w Rzeszowie 7 st. C. W sobotę na przeważającym obszarze Polski temperatura maksymalna wyniesie od 10 st. do 13 st. Cieplej może być tylko na Podkarpaciu.

Miejscami spadło 18 litrów deszczu

Ciągle pada deszcz i sporo już napadało. W ciągu ostatnich 48 godzin spadło 18 l/mkw. wody we Wrocławiu i Kaliszu, 15 l/mkw. w Słubicach, 8 l/mkw. w Łodzi.

Nadchodzącej doby, w nocy z soboty na niedziele i w niedzielę deszcz będzie powoli wycofywać się na wschód i zanikał, ale zimno z nami pozostanie.

Nadchodzi mroźna noc

Zimna, a nawet mroźna będzie nadchodząca noc. Nad ranem w niedzielę 4 maja temperatura może spaść na Warmii do -4st. C, na Suwalszczyźnie, Pomorzu i Kujawach do -2 st. C. Lekki mróz, bo około -1 st. C, odnotować będzie można również w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Lubuskiej, na Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku.

Analiza synoptyczna dla Europy niemieckiej służby meteo DWD z godz. 00 UTC, z położeniem niżów i wyżów.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości