Możliwe burze śnieżne. Zjawisko "spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie"

[object Object]
Pogoda na poniedziałek 11.01tvnmeteo.pl
wideo 2/18

W środę na północnych krańcach Polski możliwe są burze - ostrzegł IMGW. Synoptycy podkreślają, że burze śnieżne to "wyjątkowe zjawisko", które jest trudne do prognozowania.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w mediach społecznościowych, że w środę nad Bałtykiem oraz na wybrzeżu możliwe są burze.

Jak wyjaśniono we wpisie IMGW na Facebooku, odpowiedzialna ma być za nie adekwacja (poziomy przepływ) zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego.

Burze mają przynieść przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem. Na Pomorzu należy spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej o około 5 centymetrów, lokalnie do 10 cm. Będzie też silnie wiać.

"Wyjątkowe zjawisko"

Jak pisał w październiku ubiegłego roku Janusz Zieliński w magazynie IMGW "Obserwator", burza śnieżna jest "spektakularna, groźna i niezwykle rzadka". Tłumaczył, że "w chłodnej porze roku burze są zjawiskiem wyjątkowym. Zdarzają się jednak sytuacje pogodowe na tyle dynamiczne, że sprzyjają rozwojowi silnie rozbudowanych chmur Cumulonimbus i wystąpieniu wyładowań atmosferycznych również zimą".

Dodawał, że "w Polsce niemal każdej zimy występuje kilka dni, podczas których chmury Cumulonimbus osiągają rozmiary pozwalające na generowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych, szczególnie w rejonie wybrzeża". Podkreślił przy tym, że "burze śnieżne są elementem pogody trudnym do prognozowania".

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia przed oblodzeniem. W kolejnych dniach zagrożeniem mogą być intensywne opady śniegu, zamiecie i zawieje, silny wiatr i mróz.

Jak powstaje i ile waży śnieg? (PAP/DPA/Maria Samczuk)PAP/DPA/Maria Samczuk

Autor: kw,ps,anw//rzw,dd / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości