Najnowsze

Możesz już wysłać w Kosmos swoją własną wiadomość

Najnowsze


Chciałbyś, aby Twoja wiadomość powędrowała w przestrzeń kosmiczną? Masz na to szansę, powstaje bowiem projekt, który przetworzy Twoją informację na fale radiowe, emitowane w stronę Gwiazdy Polarnej. - Ten projekt to forma "listu w butelce" wysłanego w Kosmos - opisują go naukowcy.

W sierpniu w stronę Gwiazdy Polarnej zostaną nadane specjalne sygnały, które z prędkością światła powinny do niej dotrzeć za 434 lata. Naukowcy będą nadawać przekaz w postaci sygnałów radiowych i mają nadzieję, że uda im się stworzyć coś w rodzaju "kapsuły czasu".

- Ten projekt to forma "listu w butelce" wysłanego w Kosmos, który będzie w nim krążył przez wieki - powiedział Paul Quast, jeden z koordynatorów projektu z University of Edinburgh, Edinburgh College of Art. w Szkocji.

Projekt zatytułowano "Simple Response", co można przetłumaczyć jako „Prosta reakcja”. Jego celem jest zebranie informacji o tym, co ludzie z różnych zakątków Ziemi sądzą o postępującej zmianie klimatu.

Odpowiedz na pytanie i wyślij

W Kosmos zostaną wysłane wiadomości, które są odpowiedzią na pytanie: w jaki sposób obecna ingerencja człowieka w przyrodę kształtuje jej przyszłość? Odpowiedzi ludzi zostaną przerobione na sygnał radiowy i wysłane w przestrzeń kosmiczną w sierpniu 2016 roku.

Chciałbyś wziąć udział w projekcie? Tutaj możesz wysłać swoją wiadomość.

Kontakt od lat

Już w 1974 roku naukowcy wysyłali zaszyfrowane wiadomości w kosmos. Wtedy nadano "wiadomość Arecibo". Trzyminutowa transmisja zawierała informację o strukturze DNA człowieka. Od tego momentu w przestrzeń międzyplanetarną wysyłanych jest wiele sygnałów. Eksperci sądzą, że jeśli istnieje życie poza naszą Ziemią, to inteligentne jednostki na pewno odszyfrują zakodowaną wiadomość, a może nawiążą z nimi kontakt.

Zobacz wizualizację kosmicznej podróży sondy New Horizons, która w lipcu 2015 roku dotarła do orbity Plutona:

Wizualizacja podróży sondy na orbitę Plutona
Wizualizacja podróży sondy na orbitę PlutonaNASA

Autor: AD/jap / Źródło: sciencealert.com

Pozostałe wiadomości