Najnowsze

Morska piana zalała plaże

Najnowsze


Plaże w australijskim mieście Gold Coast, położonego w stanie Queensland, pokryły się ogromną ilością morskiej piany. Jednym zjawisko sprawiło przyjemność, choć znaleźli się też tacy, którzy nie mieli powodów do zadowolenia.

Pojawienie się w poniedziałek morskiej piany związane było z nadejściem układu niskiego ciśnienia u wybrzeży stanu Queensland, któremu towarzyszył ulewny deszcz i silny wiatr. Piana przyciągnęła uwagę rodzin z dziećmi, które mogły się w niej bawić na plaży w Currumbin.

Nie wszystkim zjawisko przyniosło radość. Morskiej piany było tak dużo, że w jednym z rejonów na plaży zagubił się pies o imieniu Hazel. Po krótkiej akcji poszukiwawczej zwierzaka udało się odszukać - moment ten zarejestrowano na nagraniu.

"Gąbczasta substancja"

Skąd to zjawisko? Pianę morską tworzą wzburzone fale morskie, zawierające wysokie stężenie rozpuszczonej materii organicznej. Gdy woda się miesza i powstają fale, formowane są sprężyste pęcherzyki powietrza, prowadzące do powstania gąbczastej substancji.

- Te naturalnie występujące zjawiska związane z pianą morską nie są szkodliwe i są częścią naturalnego cyklu - powiedziała w rozmowie z Agencją Reutera profesor Jodie Rummer z australijskiego James Cook University.

Spokojne, nadmorskie przedmieścia nawiedził w ostatnich dniach sztorm. Zniszczył on jedne z najbardziej znanych plaż wzdłuż wybrzeża, w tym tę główną w popularnym miejscu turystycznym Byron Bay, w północnej części stanu Nowa Południowa Walia.

Według australijskiego biura meteorologicznego Bureau of Meteorology, deszcz ma osłabnąć późnym wieczorem we wtorek lub wcześnie rano w środę. Zdaniem synoptyków, pojedyncze burze mogą nadal generować miejscowe silne opady powodując gwałtowne powodzie.

Jakie będzie lato w Australii?

Zdaniem ekspertów, trwające od 1 grudnia lato w Australii będzie zdominowane przez zjawisko La Nina, które przyniesie ulewne deszcze i burze tropikalne. Stanowi to mocny kontrast w stosunku do pożarów buszu, które nawiedziły ten kraj w zeszłym roku.

Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości