Mordercy pszczół pod lupą naukowców

Co najbardziej zagraża pszczołom?Shutterstock

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się dokładnie przyczynom pomoru pszczół. Zbierali dane z niemal całych Stanów Zjednoczonych przez pięć lat i stworzyli pierwsze tak kompleksowe opracowanie na temat tego, co zagraża owadom.

Pszczół w Stanach Zjednoczonych jest coraz mniej. Do spadku ich populacji przyczyniają się w znacznym stopniu roztocza, pasożyty grzybicze oraz różnego rodzaju wirusy.

Naukowcy z University of Maryland oraz z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ostatnio zakończyli wieloletnie kompleksowe opracowanie nad pasożytami pszczół prowadzone w ramach międzynarodowego projektu dotyczącego chorób tych owadów. Wyniki pięcioletnich badań opublikowano na stronie czasopisma "Apidologie" 20 kwietnia 2016 roku. Ujawniają one pewne alarmujące sygnały, ale są także dobre wiadomości.

- Słaba kondycja pszczół miodnych w ostatnich latach zwróciła uwagę naukowców i mediów. Jednak nasze badania są pierwszym systematycznym opracowaniem, którego celem było ustalenie podstawowej linii choroby, dzięki czemu możemy śledzić zmiany w jej występowaniu w czasie - mówi Kirsten Traynor, naukowiec z University od Maryland i główna autorka badań. - Badania ujawniają pewne niepokojące trendy i pokazują, że pasożyty silnie wpływają na występowanie wirusów - dodaje.

Niepokojące trendy

Naukowcy wykazali między innymi, że rzadki do tej pory wirus chronicznego paraliżu pszczół bardzo szybko się rozpowszechnił od kiedy wykryto go w 2010 roku.

Są jednak także dobre informacje. Trzy potencjalnie szkodliwe egzotyczne gatunki nie występują jeszcze w USA. To pasożytnicze roztocza z rodzaju tropilaelaps, pszczoły wschodnie zamieszkujące Azję i wirus powolnego paraliżu pszczół.

Pasożyty i wirusy

Badania powstały dzięki ankietom przeprowadzonym wśród pszczelarzy oraz próbkom z kolonii owadów z 41 stanów USA, a także z Portoryko i wyspy Guam. Opracowanie obejmujące pięć sezonów aktywności pszczół od 2009 do 2104 roku skupiło się na dwóch głównych pasożytach, które zagrażają pszczołom miodnym: pajęczaku varroa destructor i nosema apis, czyli pasożycie grzybiczym atakującym układ trawienny owadów. Badania wykazały, że istnieją coroczne trendy w występowaniu obu pasożytów. Varroa destructor jest aktywny pod koniec lata i wczesną jesienią, a nosema apis na początku zimy.

Dzięki opracowaniu naukowców stwierdzono także różnice w występowaniu dwóch badanych pasożytów w ulach stacjonarnych oraz w rojach pszczół, które migrują. Pszczelarze wędrowni, którzy każdego lata podążają za swoimi rojami po całym kraju, zgłosili mniej pajęczaków varroa destructor niż ci, którzy opiekują się pszczołami przebywającymi przez cały rok w ulach. Z kolei drugi rodzaj pasożytów jest znacznie częstszy wśród pszczół migrujących.

Varroa destructor

Okazało się, że varroa destructor, pasożyt w głównym stopniu odpowiedzialny za pomór pszczół, jest znacznie liczniejszy, niż zakładano. Jednak badania ujawniły, że jego występowanie jest ściśle związane z kilkoma szkodliwymi wirusami.

Badania wykazały, że ponad 50 procent pszczół było zarażonych pasożytem varroa destructor na początku zimy. To ważny czas dla pszczół, bo wtedy młode zimowe osobniki muszą przetrwać w koloniach na przechowywanym pyłku i miodzie.

- Najbardziej zdziwił nas wysoki poziom varroa, szczególnie jesienią i to w dobrze zarządzanych koloniach, w których pszczelarze podejmują kroki, by kontrolować roztocza - mówi współautor badań i asystent profesora entomologii University of Maryland Dennis vanEngelsdorp. - Wiedzieliśmy, że varroa stanowi problem, ale zdaje się, że jest on znacznie większy niż na początku myśleliśmy. Co więcej, zdolność varroa do rozprzestrzeniania wirusów ukazuje bardziej dramatyczną sytuację, niż podejrzewaliśmy - dodaje.

Przez lata roztocza varroa uważane były za sprawców rozprzestrzeniania się wirusów. Jednak jak zauważa vanEngelsdorp, większość takich badań była przeprowadzana w laboratoriach. Najnowsze opracowanie pokazuje wyraźny związek między pasożytem a wirusami.

- Wiemy, że varroa jest wskaźnikiem jeśli chodzi o wirusy. Roztocza są jak brudne igły do iniekcji podskórnych - wyjaśnia Traynor. - Ich główną dietą jest krew rozwijających się larw. Gdy zmieniają się one w pszczoły, pasożyty przemieszczają się na najbliższe larwy, przenosząc ze sobą wirusy. Varroa może także rozprzestrzeniać wirusy pomiędzy koloniami. Gdy pszczoła zbiera pyłek z kwiatów, roztocza mogą przemieszczać się na inne osobniki, infekując kolejne kolonie - dodaje.

Nosema apis

Drugi badany pasożyt ma bardziej skomplikowaną relację z wirusami pszczół miodnych. Infekcja pasożytem nosema jest silnie powiązana z występowaniem wirusa jeziora Lake Sinai - szczepu 2 (zidentyfikowanego w 2013 roku) oraz izraelskiego wirusa ostrego paraliżu pszczół.

Niektóre wirusy zdają się niezwiązane z żadnym z dwóch badanych pasożytów. Jednym z przykładów jest wirus chronicznego paraliżu pszczół, który prowadzi do zaburzeń ruchu i może zabić owady w ciągu kilku dni. Wirus ten został wykryty w 2010 roku i w tym czasie zainfekowanych było mniej niż 1 procent badanych próbek. W kolejnych latach częstość zarażeń stawała się coraz wyższa, aż w 2014 osiągnęła 16 procent.

- Przed tymi ogólnokrajowymi badaniami brakowało nam bazy epidemiologicznej o rozpowszechnieniu choroby u pszczół miodnych - mówi Traynor. - Ludzie, którzy chcą zajmować się pszczelarstwem, powinni wiedzieć, że hodowla wymaga pielęgnacji. Tak samo jak nie można mieć psa i nie zabierać go do weterynarza. Ludzie powinni wiedzieć, co dzieje się ze zwierzętami, którymi zarządzają - dodaje.

Choć pasożyty i choroby w znacznym stopniu wpływają na spadek populacji pszczół, są także inne rzeczy, które się do niego przyczyniają. Jednym z takich czynników są pestycydy.

- Naszym następnym zadaniem jest stworzenie podobnej oceny skutków pestycydów - mówi vanEngelsdorp. - Mamy wieloletnie dane i jak tylko skończymy analizy, będziemy gotowi przedstawić także tę część "historii" - dodaje.

Pszczoły są podstawowym ogniwem życia (archiwum)
Pszczoły są podstawowym ogniwem życia (archiwum)TVN

Autor: zupi/rp / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta zapowiadają się bardzo ciepło. Temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie słońca, niestety jest też duże ryzyko, że pojawią się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę ostrzeżeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą kolejne silne podmuchy wiatru, szczególnie na południu. Sprawdź, jakie pogodowe niebezpieczeństwa czekają na nas w okresie świąt wielkanocnych.

W Wielkanoc mogą powrócić wichury. Prognoza alertów IMGW

W Wielkanoc mogą powrócić wichury. Prognoza alertów IMGW

Źródło:
IMGW

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12