Najnowsze

Mopki, mroczki, nocki i gacki zimują na Suwalszczyźnie

Najnowsze

Gacek brunatny, zwany wielkouchem

Blisko 160 nietoperzy hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczba zimujących tam nietoperzy z roku na rok wzrasta, a do odnalezionych gatunków należą: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek.

Właśnie zakończyło się tegoroczne zimowe liczenie nietoperzy. W tym roku w parku hibernuje ich 159, w ubiegłym roku było ich o ponad 20 mniej.

Jak powiedziała dyrektorka parku Teresa Świerubska, nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, czyli w tzw. sklepikach. Na terenie parku jest 17 takich "sklepików", co roku dokładnie się je sprawdza.

Nie lubią przeciągów

Liczenie nietoperzy odbywa się w parku od 10 lat, czyli od czasu, kiedy park wyremontował i przystosował piwniczki do potrzeb ssaków, które w nich hibernują. - Okazało się, że nietoperze na zimę bardzo chętnie tam wchodzą i śpią, ale tylko wtedy, gdy są zamknięte drzwi i nie ma przeciągów - dodała Świerubska.

Świerubska mówiła też, że nietoperze zahibernowały się w grudniu, a obudzą się w okolicach kwietnia, kiedy będą dodatnie temperatury. To też czas, kiedy pojawiają się owady, którymi żywią się nietoperze.

Cztery z 22 gatunków

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, wszystkie są objęte ochroną. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego zimują cztery gatunki nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek. Latem bytują w parku nietoperze takich gatunków jak: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 500 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

Autor: map//bgr / Źródło: PAP