Najnowsze

Moment idealny: sezon huraganów w pełni, a nad oceanami całkowity spokój

Najnowsze

Ubiegłoroczny sezon huraganów nad Atlantykiem
NOAAUbiegłoroczny sezon huraganów nad Atlantykiem

Ziemia jest bardzo dynamiczną planetą. Każdego dnia w jakieś jej części tworzy się cyklon, tropikalna depresja lub huragan. Jednak w ubiegłym tygodniu był pewien moment, kiedy sytuacja atmosferyczna nad Błękitną Planetą była naprawdę spokojna. Udało się to odnotować dzięki satelicie pogodowemu.

Naukowcy z NASA i NOAA stworzyli obraz, który jest kompozycją kilkunastu zdjęć i przedstawiających sytuację atmosferyczną 8 września. Wykorzystali przy tym dane z 14 przekazów z satelity znajdującego się na orbitach okołopolarnych - czyli takich, które umożliwiają obserwację całej planety.

Zdjęcie jest niesamowite, ponieważ w momencie jego wykonania nad Ziemią nie utworzyły się żadne huragany, cyklony czy burze tropikalne. Oceany były wolne od tych zjawisk - rzecz o tyle dziwna, że obecnie, nad półkulą północną panuje kulminacja sezonu cyklonów.

Idealny moment

Nad wodami występowały jedynie małe systemy cyklonalne, jednak ich skala była naprawdę niewielka: nad wschodnim Pacyfikiem znajdowały się pozostałości tropikalnej burzy Lorena, która rozbijała się o Półwysep Kalifornijski, natomiast nad wschodnim Atlantykiem - niewielka tropikalna depresja, która zaczynała rozbudowywać się niedaleko Republiki Zielonego Przylądka.

Satelity trafiły na idealny moment, ponieważ dzień później nad Atlantykiem zrodziła się burza tropikalna Humberto.

Autor: kt/rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości