Najnowsze

"Mission 26": Endeavour jedzie do muzeum

Najnowsze


Setki amerykańskich flag, brawa i łzy. Tak rozpoczęło się uroczyste i mające trwać dwa dni ostatnie pożegnanie Endeavoura, najmłodszego wahadłowca NASA. Maszyna po tym jak z wielką fetą przejedzie ulicami Los Angeles, spocznie w Kalifornijskim Centrum Nauki.

Wahadłowiec Endeavourpod koniec września odbył swój ostatni lot na grzbiecie Boeinga 747. Przez trzy tygodnie przebywał w hangarze międzynarodowego lotniska Los Angeles, czekając aż amerykańska agencja kosmiczna(NASA) pozwoli mu na przejazd do Kalifornijskiego Centrum Nauki, gdzie przejdzie na zasłużona emeryturę.

W końcu Endeavour dostał zielone światło i w piątek o świcie wynurzył się z hangaru na specjalnej platformie. Witały go tłumy.

"Mission 26"

Endeavour będzie w trasie aż dwa dni. Policja, która czuwa nad bezpieczeństwem samego wahadłowca, jak i wiwatującego na jego cześć tłumu, nazwała operację "Misja 26" w odniesieniu do 25 misji Endeavoura w kosmosie. Ta będzie ostatnia i równie trudna.

Otóż wahadłowiec to 80 ton wagi. Na całej trasie przejazdowej (19 kilometrów) zadecydowano o wykarczowaniu 400 drzew, bo istnieje ryzyko, że mogłyby porysować Endeavoura. NASA ma jednak zrekompensować to nieekologiczne posunięcie i w miejsce wykarczowanych drzew posadzi tysiąc kolejnych.

Na trasie Endeavoura zamknięty będzie ruch uliczny. Po wydostaniu sie z lotniska przejedzie na specjalnej platformie niedaleko miasta Inglewood, gdzie w sobotę będzie gwiazdą podczas fety na arenie znanej z meczów Los Angeles Lakers. Potem zatrzyma się przy centrum handlowym w południowej części Los Angeles, gdzie dojdzie do przemowy władz i a na jego cześć zatańczy znana amerykańska aktorka i choreografka Debbie Allen wraz z zespołem. Następnie Endeavour uda się do Kalifornijskiego Centrum Nauki. Tam zostanie wstawiony do hangaru o specjalnej, metalowej konstrukcji, która będzie chroniła go przed negatywnymi działaniami żywiołów. Do 2017 Centrum Nauki wybuduje dla niego specjalny pawilon, w którym maszyna będzie stać pionowo.

- To nasz narodowy skarb, był opłacany z naszych podatków, musimy pożegnać go z honorami - mówi Ken Phillips, kurator lotniczy w Kalifornijskim Centrum Nauki.

Historia Endeavoura

Endeavour to najmłodszy wahadłowiec NASA. Przez 12 lat dostarczał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ładunki i żywność dla astronautów. Musiał już przejść na emeryturę, ponieważ w zeszłym roku NASA zakończyła 30-letni program lotu wahadłowców. Zastępują je rosyjskie Sojuzy oraz prywatne statki.

Autor: mm/mj / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości