Najnowsze

Miś koala na radioterapii

Najnowsze


Sprinkles, miś koala, przeszła radioterapię, która normalnie zarezerwowana jest dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Mieszkanka australijskiego zoo czuje się dobrze.

Koala cierpi na rzadki przypadek nadmiernego ślinienia się, czyli sialozę. Jest to niezapalna i nienowotworowa choroba ślinianek. Związane z nią zaburzenia metabolizmu i zmian czynności miąższu gruczołu ślinowego powodują zanik lub upośledzenie wydzielania śliny. U Sprinkles objawia się bardzo intensywnym ślinieniem.

Przez ciągle cieknącą z pyszczka ślinę, na skórze koali tworzą się liczne stany zapalne. Miś nie może normalnie jeść, więc traci z dnia na dzień na wadze.

Niecodzienna metoda leczenia misia

W leczeniu Sprinkles postanowiono zastosować radioterapię. Metoda ta polega na leczeniu za pomocą promieniowania jonizującego. Przeważnie jest stosowana w onkologii do leczenia chorób nowotworowych oraz łagodzenia bólu związanego z jego przerzutami.

Lekarz weterynarii z Brisbane Veterinary Centre, dr Rod Staw, cieszy się z przebiegu pierwszej radioterapii. Sprinkles niedługo otrzyma kolejną dawkę promieni.

Już niedługo Sprinkles otrzyma następną dawkę promieni/ PAP/EPAPAP/EPA

Autor: usa/ms / Źródło: PAP, wikipedia.org