Najnowsze

Miliony litrów ropy naftowej na pustyni w Izraelu. "Rewitalizacja środowiska zajmie długie lata"

Najnowsze


Prawie 2 tys. hektarów pustyni na południu Izraela zostały skażone milionami litrów ropy naftowej, wylewającymi się z uszkodzonego rurociągu Ejlat-Aszkelon. Rozszczelnienie nastąpiło podczas prac konserwacyjnych, prowadzonych na odcinku 18 kilometra na północ od Eilatu, portowego miasta położonego nad brzegiem Morza Czerwonego.

- W środę doszło do skażenia środowiska pustyni Negew, przez którą biegnie część rurociągu Ejlat-Aszkelon - poinformowały w czwartek 4 grudnia izraelskie władze.

Podczas prowadzonych na 18 kilometrze prac konserwatorskich doszło do uszkodzenia, w wyniku którego rura rozszczelniła się. Wskutek nieszczęśliwego wypadku na obszar około 2 tys. ha pustyni wylały się miliony litrów ropy naftowej. Wyciek został zatrzymany dopiero w pobliżu granicy z Jordanią.

Skażone hektary cennej pustyni

Skażony obszar jest częścią Izraelskiego Parku Narodowego i jest domem dla kilku rzadkich gatunków, w tym reintrodukowanego tutaj daniela mezopotamskiego, uznanego za gatunek zagrożony kompletnym wyginięciem. Ekolodzy podkreślają, że przez utrzymującą się suszę ryzyko, że ropa mogłaby "ześlizgnąć się" do Morza Czerwonego są znikome.

- Nie ulega jednak wątpliwości, że lokalna flora i fauna, w tym również jej najmniejsi przedstawiciele w postaci owadów, zostały poważnie poszkodowane - podkreśla Doron Nissim z Izraelskiego Parku Narodowego, obejmującego pieczę nad skażonym obecnie terenem.

Zamknięcia i odwołania

W wyniku rozszczelnienia się rurociągu i wycieku ropy poszkodowane jest nie tylko środowisko. Troje ludzi trafiło do szpitala, nawdychawszy się oparów.

Ministerstwo Środowiska zarządziło natychmiastowe zamknięcie trasy biegnącej wzdłuż rozszczelnionego rurociągu. Zdecydowano również o odwołaniu trójboju, którego część trasy przebiegała przez zalany ropą naftową obszar.

Długa rehabilitacja

- Rewitalizacja środowiska zajmie długie lata - potwierdza minister środowiska Guy Samet. Nissim zwraca uwagę, że choć najprawdopodobniej wyspecjalizowane pompy odessą większość cennego i trującego płynu, osuszając pustynie, konieczne okaże się mechaniczne usuwanie zanieczyszczonego materiału ziemnego.

Autor: mb/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości