Mgły osadzające szadź. Ostrzeżenia IMGW

[object Object]
Pogoda na sobotę 20.02tvnmeteo.pl
wideo 2/18

We wschodnich województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed mgłami. Miejscami mogą osadzać szadź, a widzialność może być ograniczona nawet do 50 metrów.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed mgłami intensywnie osadzającymi szadź. Obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Szadź to osad lodu tworzący się wskutek zamarzania kropelek wody, które biorą udział w powstawaniu mgły. Widzialność w zasięgu mgieł wyniesie od 100 do 200 metrów. Alerty stracą ważność o godzinie 10 w niedzielę.

GDZIE AKTUALNIE SĄ MGŁY?

Wydano także ostrzeżenia przed gęstymi mgłami. Te obowiązują w województwach:

- świętokrzyskim, poza powiatami: koneckim, włoszczowskim, jędrzejowskim;

- podkarpackim, w powiatach: niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, mieleckim;

- małopolskim, w powiatach: dąbrowskim, proszowickim, wielickim, krakowskim, Kraków, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim.

Widzialność może wynosić miejscami od 50 do 200 m. W Małopolsce alarmy będą ważne do godz. 10.30 w niedzielę, a na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu do godz. 11 tego samego dnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: kw,anw,ps//rzw,dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/s_bawor

Pozostałe wiadomości