Najnowsze

Maska, ale jaka? Szybki test z aerozolem w ręku

Najnowsze

Grzesiowski o maseczkachtvn24
wideo 2/5

Czym osłonić twarz, z jakiego materiału uszyć maseczkę i jaki to ma wpływ na poziom ochrony? Na to pytanie odpowiadał na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, wykonując test z użyciem aerozolu.

Od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Będzie dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług. Używać można w tym celu między innymi maseczki. Możemy ją kupić albo zrobić samodzielnie. Jakie znaczenia ma materiał, z którego jest wykonana?

PRZEDŁUŻONE OBOSTRZENIA. OD 16 KWIETNIA OBOWIĄZEK ZAKRYWANIA UST I NOSA

Eksperyment

W swoim doświadczeniu dr n. med. Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, używał aerozolu (sztucznego lodu w sprayu), który miał imitować to, co wydzielamy podczas oddychania.

1. Chustka, apaszka

Na początku Grzesiowski wykorzystał zwykłą chustkę, która może nam się wydawać materiałem nieprzepuszczalnym. W praktyce, po psiknięciu aerozolem, "niewiele daje", aerozol przenika na drugą stronę.

2. Fizelina

Kolejna była zwykła fizelina, włóknina często wykorzystywana do szycia maseczek ochronnych. Tu również test nie wypadł najlepiej, aerozol przenikał i było to wyraźnie widoczne.

3. Maseczka z bawełny

Trochę lepiej w doświadczeniu wypadła bawełniana maseczka. - Widzimy, że troszkę aerozolu przechodzi mniej - mówił doktor.

Grzesiowski o maseczkachtvn24

Natomiast maska wykonana ze sprasowanej bawełny działa jeszcze lepiej. - To jest maska już wykonana z tworzywa, które jest włókniną. Proszę zobaczyć, że już ta penetracja jest inna - tłumaczył Grzesiowski.

4. Maseczka chirurgiczna

Kolejną testowaną maseczką była chirurgiczna. - Jak widać, przy maseczce chirurgicznej również efekty są znakomite - dodał. Na nagraniu widać, że przez materiał nie przenika aerozol.

5. Maska filtrująca

Następną testowaną maseczką była półmaska filtrująca FFP2. - Jak widać, jest ogromna różnica między zastosowanymi materiałami - podkreślił lekarz. Aerozol nie przenika.

6. Maska z worka do odkurzacza

Grzesiowski zaprezentował również maseczkę własnej roboty wykonaną z worka do odkurzacza, i jak widać, również aerozol nie przeniknął.

Worek od odkurzacza znakomicie filtruje. - Jeśli już szyjemy maski własnej roboty, to róbmy maski chociaż minimalnie chroniące, czyli zawierające wewnątrz coś, co będzie zawierało materiał filtrujący - podkreślał.

Grzesiowski podkreślił, że nawet w domu możemy sami zrobić taką próbę za pomocą dezodorantu i sprawdzić, czy nasza maska przepuszcza aerozol.

CZYTAJ WIĘCEJ O MASECZKACH

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę (Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna)Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna
Paweł Grzesiowski o maseczkach tvn24

Autor: anw/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24