Najnowsze

Maseczki podczas spotkań, unikanie tłoku. Zalecenia WHO na Boże Narodzenie

Najnowsze

"To dzięki szczepieniom dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego, dzięki szczepieniom przestały umierać nasze dzieci"
"To dzięki szczepieniom dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego, dzięki szczepieniom przestały umierać nasze dzieci"tvn24
wideo 2/29

Tegoroczne Boże Narodzenie i przerwa świąteczna będą wyglądać zgoła inaczej niż zawsze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała, by czas ten upłynął jak najbezpieczniej. By zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19, zaproponowano kilka rozwiązań.

Okres świąteczny i ferie zimowe to czas rodzinny, a także odpoczynku. W tym roku, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie potrzebują spotkań z najbliższymi i wspólnej refleksji nad tym niezwykłym i trudnym rokiem.

Jednak jak podaje europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego dnia w całej Europie obserwuje się wiele zgromadzeń, podczas których spotykają się różne osoby. To niestety stwarza znaczne ryzyko zwiększonej transmisji koronawirusa SARS-CoV-2.

Pomimo wielu działań transmisja patogenu w Europie wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Eksperci WHO są zdania, że taki trend utrzyma się jeszcze w pierwszych miesiącach 2021 roku. Dlatego organizacja apeluje, by w czasie świątecznym jak najbardziej zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Indywidualne decyzje podejmowane podczas tej przerwy będą miały wpływ nie tylko na Państwa i najbliższe Państwu osoby, ale także na Państwa społeczności. Nie lekceważcie znaczenia waszych decyzji i waszej siły - jako jednostki, rodziny czy społeczności - do wpływania na to, co stanie się dalej podczas pandemii" - czytamy w oficjalnym komunikacie europejskiego oddziału WHO, opublikowanym na stronie internetowej.

Ocena ryzyka

WHO radzi, by rządzący ocenili, jakie zgromadzenia mogłyby się pojawić w normalnych warunkach - czy to sportowe, rekreacyjne czy religijne - i bardzo dokładnie ocenili związane z nimi zagrożenia. Władze powinny też rozważyć odłożenie, ograniczenie lub odwołanie masowych zgromadzeń.

Jeszcze wcześniej powinno się wydać decyzje i wszelkie związane z nimi wskazówki dotyczące podróżowania. Zalecono, by podjąć szerokie działania w celu zlikwidowania przeciążenia transportu publicznego i głównych węzłów transportu.

Istnieje jednak kilka prostych środków, które mogą sprawić, że wspólne świętowanie i aktywność podczas przerwy świątecznej będą jak najbezpieczniejsze.

Spotkania religijne

WHO informuje, że niezależnie od lokalizacji, nabożeństwa religijne powinny odbywać się w mniej tradycyjny sposób. O ile to możliwe, powinny być one odprawiane na świeżym powietrzu, a także z ograniczeniem pod względem liczebności i czasu trwania. Wierni są zobowiązani zaś do zachowania dystansu fizycznego, higieny rąk i użycia masek.

W krajach, w których pojawia się duży przyrost zakażeń, należy poważnie rozważyć odłożenie lub ograniczenie takich wydarzeń.

Święta z rodziną

W przypadku spotkań z rodziną, WHO przestrzega, że nawet te w najmniejszych grupach zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko, ponieważ skupiają grupy młodych i starszych ludzi z różnych gospodarstw domowych, którzy niekoniecznie muszą stosować się do tych samych środków zapobiegania zakażeniom.

Tutaj także WHO rekomenduje, by spotykać się w miarę możliwości na świeżym powietrzu, a wszystkie osoby powinny nosić maski i zachować dystans fizyczny. Jeśli takiej możliwości nie ma, kluczowe znaczenie ma ograniczenie wielkości grupy i zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia.

Maski i dystans społeczny w towarzystwie rodziny i przyjaciół mogą wydawać się niezręczne, ale w znacznym stopniu przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia wszystkich uczestników.

Niektórzy mogą mieć obawy, by prosić o uszanowanie ich izolowania się. Dlatego WHO apeluje, by z empatią brać pod uwagę uczucia innych i trud, z którym przychodzi im prosić o zachowanie dystansu, mimo świątecznego spotkania.

Bezpieczny transport

Dla niektórych osób święta to jedyny czas, by móc spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. WHO zaleciła, by unikać wszelkich środków transportu, które mogłyby być zatłoczone.

Niektóre kraje wymagają, by po przylocie potwierdzić brak zakażenia koronawirusem poprzez wykonanie testu. W innych obowiązuje kwarantanna. Specjaliści WHO zaapelowali, by stosować się do wskazówek służb i restrykcji panujących w danym kraju.

Poświąteczna, zimowa aktywność

WHO podała, że ruch na świeżym powietrzu jest zalecany wtedy, gdy nie ma obaw o jego bezpieczeństwo. Jak stwierdziła, otwarte ośrodki narciarskie, jak wszystkie miejsca skupisk ludzi, odegrały znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Samo narciarstwo oczywiście nie wpływa na COVID-19, ale już ruch w ośrodkach górskich tak. W czasie nadchodzącej przerwy świątecznej WHO zaleca, aby władze krajów szczegółowo rozważyły wszelkie ryzyko podczas organizacji działań sezonowych, tak by wyeliminować możliwość pojawienia się potencjalnego tłoku.

Autor: kw/dd / Źródło: WHO

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości