Najnowsze

Marsjański łazik Curiosity nie próżnuje. Uchwycił moment pojawienia się asteroid

Najnowsze

Curiosity podąża do góry Sharpa
NASA JPLCuriosity podąża do góry Sharpa

Łazik NASA o nazwie Curiosity zdobył pierwszy obraz asteroid widzianych z powierzchni Marsa. Historyczne zdjęcie prezentuje fragment marsjańskiego nieba, na którym znajdują się dwie największe skały kosmiczne w pasie planetoid Układu Słonecznego pomiędzy Marsem, a Jowiszem.

Ceres i Vesta - bo tak nazwane zostały asteroidy - mogłyby być widzialne dla oczu stojącego na powierzchni Czerwonej Planety człowieka.

Obiekty w pasie asteroid pomiędzy Marsem, a Jowiszem

Pierwszy z nich - Ceres - jest największym obiektem w pasie asteroid. Krąży wewnątrz pasa planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km. Odkrył go włoski astronom - Giuseppe Piazzi w 1801 roku. Ceres był zaliczony wcześniej do planet, jednak po 2006 r. zaczęto go określać mianem planety karłowatej (obiekt pośredni pomiędzy planetami, a małymi ciałami niebieskimi).

Vesta jest obiektem prawie o połowę mniejszym. Jej średnica wynosi 563 km. Zajmuje trzecie miejsce co do wielkości w pasie planetoid. Ma ciemne i jasne plamy na powierzchni, podobnie jak Księżyc. Z punktu widzenia Ziemian jest najjaśniejszą planetoidą na niebie, widoczną gołym okiem.

Widoczne przez 12 sekund

Obraz obu obiektów uchwycił system kamer zwany Mastcam 20 kwietnia (21 kwietnia czasu polskiego). Ceres i Vesta pojawiły się jako na sklepieniu Marsa jako krótkie, słabe smugi przez 12 sekund.

- Celem obserwacji były dwa księżyce Marsa, ale specjalnie wybraliśmy noc, podczas której asteroidy pojawiły się obok jednego z księżyców - powiedział Mark Lemmon, członek zespołu NAS.

Ciekawski łazik

System kamer Mastcam jest zamontowany na wysokości 2 metrów. Na oczy robota składają się dwie dwumegapikselowe kolorowe kamery: prawa Mastcam 100 i lewa Mastcam 34. Pierwsza z nich przeznaczona jest do teleskopowych zbliżeń dostarczających. Lewe "oko" obserwuje otoczenie łazika (panoramę).

Kosztowna misja

Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.

Na Czerwonej Planecie sześciokołowy robot pracuje od sierpnia 2012 roku. Obecnie znajduje się w okolicy krateru Gale.

Autor: PW / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości