Najnowsze

Marsjańska skała jak ziemska

Najnowsze

Curiosity badał oznaczone miejsca skały

Marsjańska skała nazwana Jake Matijevic jest podobna do występujących na Ziemi - ogłosili badacze NASA. Obiekt, który zbadał łazik Curiosity, rożni się natomiast od innych kamieni marsjańskich.

Jake Matijevic to pierwsza marsjańska skała badana przez łazik Curiosity. W świetle najnowszych danych okazała się zaskakująco podobna do jednego z gatunków skał wulkanicznych występujących na Ziemi - oznajmili badacze NASA.

Prawie jak ziemska

Skale, która ma wielkość futbolówki, Curiosity przypatrzył się za pomocą dwóch narzędzi - aparatu PXS Alpha Particle X-Ray Spectrometer oraz ChemCam, które pozwalają m.in. na analizę składu chemicznego.

Jak się okazało, Jake Matijevic bardzo przypomina ziemską skałę występującą na obszarach wulkanicznych, np. na Hawajach. Powstaje w procesie krystalizowania się bogatej w wodę magmy. Ponadto odkryto, że skała różni się znacząco od innych, jakie dotąd badano na powierzchni Czerwonej Planety.

- To dziwna marsjańska skała. Jest pełna skalenia (najpospolitszego minerału w skorupie ziemskiej - przyp. red.), ale uboga w magnez i żelazo - powiedział Ralf Gelert z Uniwersytetu Guelph w kanadyjskiej prowincji Ontario.

Za wcześnie, by wyrokować

Naukowcy podkreślają, że jedna skała to za mało, by wyrokować na temat jej pochodzenia, jednak wystarczy za podwaliny do hipotezy, w jakich warunkach mogła powstać.

Kolejnym krokiem, jaki poczyni przebywający na Czerwonej Planecie od 6 sierpnia Curiosity, będzie przeanalizowanie próbek marsjańskiego gruntu.

Jake Matijevic, skała którą bada Curiosity (NASA)

Autor: map/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości