Najnowsze

Mars widziany z orbity. Chińczycy pokazali najnowsze filmy

Najnowsze


"Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne" - podkreśliła Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, która w piątek opublikowała nowe nagrania, wykonane przez sondę Tianwen-1. W tym tygodniu sonda dotarła na orbitę Marsa po około półrocznym locie.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w piątek nowe nagrania, pokazujące jak sonda Tianwen-1 wchodzi na orbitę Marsa. Bezzałogowy statek kosmiczny dotarł tam kilka dni temu.

Podróż na Marsa zajęła Tianwen-1 sześć i pół miesiąca. W środę 10 lutego sonda zwolniła, została przechwycona przez grawitację planety i znalazła się na orbicie.

Filmy, które udostępniła CNSA, zostały nakręcone kamerami przymocowanymi do konstrukcji statku. Pokazują moment zbliżania się sondy do orbity Marsa.

"Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne" - podała CNSA.

Pierwsze zdjęcie Marsa zrobione przez chińską sondę zostało opublikowane 6 lutego. Zdjęcie było wykonane w odległości około 2,2 miliona kilometrów od planety.

Plany Tianwen-1

W najbliższym czasie sonda ma krążyć wokół Marsa. Każde okrążenie zajmie jej około 10 ziemskich dni. W maju ma odbyć się lądowanie na równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie.

Tianwen-1 została wystrzelona 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Nazwa ekspedycji nawiązuje do starożytnego wiersza "Pytania do niebios".

Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać śladów wody i lodu.

Pierwsza arabska sonda także dotarła na orbitę Marsa

W tym tygodniu na orbitę Marsa dotarła także sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sonda będzie znajdować się na orbicie Czerwonej Planety przez marsjański rok, czyli 678 dni. Jej celem jest zbudowanie pełnego obrazu pokazującego specyfikę tamtejszej pogody, temperatury, zmian w atmosferze.

To pierwsza międzyplanetarna misja w świecie arabskim.

Misje na Marsa (Maciej Zieliński/PAP/AFP)Maciej Zieliński/PAP/AFP

Autor: kw//rzw / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości