Najnowsze

Mars widoczny nawet gołym okiem. Pojawił się tuż obok Księżyca

Najnowsze

tvn24Mars najbliżej Ziemi

W nocy z 14 na 15 kwietnia mogliśmy ujrzeć odległe oblicze Marsa. Znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi, czyli 92 mln km od niej. Jest to największe zbliżenie do naszej planety, króre zdarza się raz na dwa lata. Internauci Kontaktu Meteo uważnie obserwowali niebo. Zobaczcie jakie przesłali nam zdjęcia.

W nocy z 14/15 kwietnia, około godz. 22 Mars znalazł się dokładnie naprzeciw Słońca. Dzięki temu mieszkańcy Ziemi mogli dostrzec Czerwoną Planetę na niebie. Znalazła się ona w bliskim towarzystwie naszego satelity.

Opozycja co dwa lata

Takie zjawisko, gdy dwa ciała niebieskie oglądane z danego miejsca (w tym wypadku z Ziemi), znajdują się naprzeciwko siebie na niebie, nazywamy opozycją.

W odniesieniu do Marsa zdarza się ona mniej więcej co 2 lata (dokładnie co 778 dni). Wiąże się to wielkościami orbit obu planet. Bliższa Słońca Ziemia obiega je po mniejszym okręgu - jak wiemy, zajmuje jej to 365 dni. Orbita Marsa jest większa, więc pokonuje ją w 687 dni. Nasza planeta musi zatem sporo nadrobić, by go dogonić i ustawić się dokładnie między nim i Słońcem.

Największe zbliżenie Marsa do Ziemi wynosi 92 mln km.

Kwiecień bogaty w piękne zjawiska astronomiczne

W nocy 14/15 kwietnia mogliśmy zobaczyć również przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która o godz. 21.20 była drugim poza Księżycem najjaśniejszym punktem na niebie. Przeleciała nad niebem w ciągu kilku minut.

Natomiast 15 kwietnia o godz. 9.45 czas polskiego rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Mieszkańcy zachodniej półkuli będą mogli obejrzeć je na żywo. Pozostali zobaczą zjawisko przez internet m.in. za pośrednictwem tvnmeteo.tvn24.pl

Będzie to pierwsze z czterech zaćmień, występujących po sobie w półrocznych odstępach. Kolejny taki cykl będzie można zobaczyć dopiero w 2032 roku.

Autor: PW/rp / Źródło: NASA, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości