Najnowsze

Mars spotkał się z Księżycem. Zobacz zdjęcia Reporterów 24

Najnowsze

W jaki sposób formował się Księżyc?
NASAW jaki sposób formował się Księżyc?

W nocy z soboty na niedzielę Księżyc "spotkał się" z Marsem. Zbliżenie Srebrnego Globu i Czerwonej Planety można było zaobserwować gołym okiem. Reporterzy 24 trzymali rękę na pulsie i sfotografowali zjawisko.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do koniunkcji Księżyca z Marsem. Zjawisko to było doskonale widoczne gołym okiem. Reporterzy 24 uwiecznili niezwykłe spotkania na zdjęciach, które następnie przesłali na Kontakt Meteo.

Efektownie, gdy ciała są jasne

Dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie przypomina, że Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zbliżając się do wielu z nich.

Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy dana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

Spotkanie globówWłaśnie do takiego "spotkania" doszło w nocy z 7 na 8 czerwca, kiedy to Księżyc, będący po pierwszej kwadrze, znalazł się w bliskiej odległości od wciąż jasnego po kwietniowej opozycji Marsa - podkreślił dr Olech.Do największego zbliżenia doszło o godzinie 1.31 naszego czasu. Wtedy dystans, jaki dzielił Srebrny Glob od Czerwonej Planety wyniósł zaledwie 1.5 stopnia.

Autor: PW,kt/ja,map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości