Najnowsze

Mapa trzęsień ziemi w Ameryce

Najnowsze

Na zachodzie USA trzęsień jest więcej

We wschodniej części USA trzęsienia ziemi są rzadsze niż na zachodzie kraju. Dzieje się tak, bo obszary połączone na wschód od Gór Skalistych leżą z dala od granic jakichkolwiek płyt tektonicznych.

Trzęsienia ziemi dla Amerykanów z zachodu to chleb powszedni. Tylko w ciągu tygodnia od 13 do 20 października 2012 roku w samej Kalifornii mialo miejsce 57 wstrzasów o magnitudzie równej 2 lub wyższej. Amerykanie, którzy mieszkają na wschód od Gór Skalistych prawie nie mają z nimi do czynienia. Dla porównania - od 2010 roku do dziś w stanie Maine ziemia nieco silniej (z magnitudą 2 lub wyższą) zatrzęsła się tylko 13 razy.

Granica płyt tektonicznych

Dzieje się tak dlatego, że granica pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi - pacyficzną i północnoamerykańską - przebiega niemalże równolegle linii zachodniego wybrzeża i pokrywa się z nim w wielu miejscach. Trzęsienia ziemi wywoływane są właśnie przez ruch płyt tektonicznych.

Jeśli chodzi o inne regiony na zachodzie USA, które często doświadczają wstrząsów, jest wśród nich i Alaska. Do trzęsien ziemi dochodzi tam, ponieważ od Morza Corteza, przez Meksyk, po Zatokę Kalifornijską, wschodnią Kanadę i południową Alaskę przebiega kolejna granica pomiędzy płytami tektonicznymi.

Wschód z niewielkimi trzęsieniami

Wschodnia część USA w większości leży z dala od jakichkolwiek granic płyt tektonicznych. Najbliższa przebiega przez Ocean Atlantycki, dlatego też w tym regionie trzęsienia mają miejsce rzadko i najczęściej są słabe. Pośród nich zdarzają się jednak wyjątki - takie jak np. trzęsienie ziemi, do którego dosżło w Wirginii w 2011 roku. Miało ono siłę 5,8 st. w skali Richtera.

Granica płyt tektonicznych na zachodzie USA (USGS)

Autor: map/ŁUD / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości