Najnowsze

Mangalyaan w środę zdobędzie Marsa. Indie pierwszym krajem, któremu się powiedzie?

Najnowsze

Wyobrażenie Mangalyaana przy Marsie

Już w najbliższą środę (24 września) na marsjańską orbitę dotrze indyjska sonda Mangalyaan. Jeśli misja się powiedzie, Indie będą pierwszym krajem, któremu uda się za pierwszym razem "zdobyć" Czerwoną Planetę.

Na początku listopada 2013 roku sonda Mangalyaan wzbiła się w przestrzeń kosmiczną. Indyjscy naukowcy pokładali (i nadal pokładają) w niej ogromne nadzieje. Wierzą, że jeśli misja rakiety się powiedzie, 24 września dotrze ona na orbitę Czerwonej Planety i świat zauważy możliwości technologiczne Indii. - Jeśli misja pójdzie zgodnie z planem, Indie staną się pierwszym krajem, któremu za pierwszym razem uda się umieścić rakietę na orbicie Marsa. Będą też pierwszym azjatyckim krajem, który "zdobył" Czerwoną Planetę - powiedział agencji Reuters Vahia Koteswara Rao z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Agencja Reuters przypomina, że do Marsa dotarły już misje należące do ESA, NASA i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, jednak zawsze potrzebnych było kilka prób.

Wyhamować, przetestować, dotrzeć do celu

Mimo że wszystkie operacje, które zostały wykonane dotychczas kończyły się powodzeniem, droga do celu misji nie jest usłana różami. Istnieje spore ryzyko, że pojawią się trudności. Problemem może być między innymi fakt, że trzeba wyhamować rakietę z prędkości 22,2 km/s do 2,14 m/s, by płynniej weszła na orbitę.

Naukowcy obawiają się również o testy rakiety, które odbędą się 22 września. Wówczas sprawdzony zostanie główny silnik, niewykorzystywany od 300 dni. Jeśli nie zadziała, niezbędne będzie włączenie 8 mniejszych silników, które umieszczą rakietę na orbicie marsjańskiej.

Życie na Marsie?

Złota sonda Mangalyaan o wielkości małego samochodu ma zbadać powierzchnię, skład mineralny i klimat czwartej planety Układu Słonecznego. Specjalistom z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych zależy również na tym, by sprawdzić zawartość metanu w atmosferze Marsa. Dzięki temu uda się odnaleźć ewentualne ślady życia na Marsie.

Program kosmiczny Indii podzielił tamtejsze społeczeństwo. Niektórzy zgadzają się z opinią, że wysłanie rakiety na orbitę Marsa to spora szansa dla kraju, inni twierdzą, że miliony dolarów, które przeznaczono na projekt, powinny być przeznaczone na przeciwdziałanie ubóstwu.

Autor: kt/mk / Źródło: reuters.com, phys.org

Pozostałe wiadomości