Najnowsze

Mamy lato! Przyszło o godz. 7.04

Najnowsze

Mamy lato (TVN24)
Mamy lato (TVN24)

O godz. 7.04 polskiego czasu, Słońce wstąpiło w znak Raka. To oznacza, że mamy astronomiczne lato i najdłuższy dzień w roku. Od jutra dzień będzie się skracał.

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego, czyli tzw. ekliptyki. Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i z początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

Co roku w trochę innym momencie

W dwóch innych ważnych momentach Słońce znajduje się w maksymalnej odległości kątowej od równika niebieskiego. Słońce jest wtedy albo 23,5 stopnia ponad równikiem albo 23,5 stopnia pod nim. W tym pierwszym przypadku Słońce wstępuje w znak Raka i na półkuli północnej mamy do czynienia z początkiem astronomicznego lata. W tym roku do tego zdarzenia doszło 21 czerwca o godzinie 7.04 naszego czasu.

Lato rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia.

Autor: map//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości