Maja Popielarska i Anna Dec podpowiadają, jakie rośliny wybrać na balkon

Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
tvnmeteo.pl
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Czym kierować się, wybierając rośliny na średniej wielkości balkon? Na to pytanie odpowiadają Anna Dec i Maja Popielarska, prezenterki tvnmeteo.pl.

W dobie pandemii wielu ludzi zaczęło więcej czasu spędzać na balkonie. Obowiązywały obostrzenia - nie można było iść do parku, lasu, na zwykły spacer, a balkon był jedynym miejsce, gdzie można było zaczerpnąć świeżego powietrza.

O to, by móc wypoczywać na balkonie, zadbała Anna Dec.

- Balkon nie wyglądałby tak, gdyby nie sytuacja związana z pandemią. Była to swego rodzaju motywacja do tego, aby przestrzeń, z której zdecydowanie częściej korzysta teraz nasza rodzina, była bardziej przytulna, zielona i służyła nie tylko nam - mówiła. - Chcę, żeby ten balkon służył nam do jesieni nawet, będę sukcesywnie wymieniać niektóre rośliny, albo dodawać nowe - dodała. Według niej świetną opcją roślin na balkon są na przykład bratki.

Zasady wybierania roślin

Maja Popielarska zdradza, czym się kierować przy wybieraniu roślin na średniej wielkości balkon.

- Pierwsze pytanie brzmi, na jakiej wystawie jest balkon - czy słonecznej czy cienistej, do tego dobieramy rośliny. Takie, które kwitną, najczęściej, lubią słońce. Ale jest pewna grupa roślin która wytrzymuje w cieniu i radzi sobie doskonale. Są to na przykład begonie albo niecierpki. Poza tym świetne są bluszcze czy plektrantusy popularnie nazywane komarzycami - mówiła Maja Popielarska.

Jak pielęgnować rośliny?

- Rośliny przede wszystkim trzeba regularnie podlewać, szczególnie te na słonecznych wystawach, bo tam słońce operuje bardzo mocno - mówiła Popielarska. - Zależy też w jakich donicach sadzimy rośliny - plastikowe nagrzewają się bardzo szybko, no i tez szybko tracą wilgoć. Dlatego sugeruje także czasami stosowanie specjalnego żelu, który pochłania wilgoć i utrzymuje ją w glebie - tłumaczyła. Jak mówiła Popielarska, podlewanie powinno odbywać się rano i wieczorem. Jeżeli balkony są kwieciste to rośliny kwitnące, jednoroczne, w szczególności na przykład pelargonie, begonie, niecierpki, trzeba regularnie zasilać nawozem do roślin kwitnących. - Chodzi o to, żeby stymulować roślinę do zawiązywania pąków kwiatowych - dodała.

Jaką ziemie wybrać? - Myślę, ze ziemia uniwersalna z dodatkiem piasku, taka dość przepuszczalna, powinna być doskonała dla roślin - radziła Popielarska.

Rośliny na balkonach to nie tylko sam widok kwiatów, ale także aromaty, bo przecież można uprawiać na nich świeże zioła - oregano, bazylię czy kolendrę.

Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Autor: anw / Źródło: tvnmetoe.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości