Najnowsze

Magiczne mosty świata. Który z nich jest najpiękniejszy?

Najnowsze

Magiczne mosty świata. Który najpiękniejszy?
Wikipedia Commons, ShutterstockMagiczne mosty świata. Który najpiękniejszy?

Po świecie rozsiane są liczne, często zjawiskowe mosty. Niektóre z nich wpasowały się na dobre w otaczający je krajobraz. My wybraliśmy zaledwie garstkę tych, które zapierają dech w piersiach...

Wiszący most, wieś Meghalaya, Indie

Ten magiczny most znajduje się na północnym wschodzie Indii. Podtrzymuje go niezwykle silny system korzeniowy drzewa kauczukowego. Potencjał figowca sprężystego dostrzegło plemię w hinduskiej wsi Meghalaya.

Wiszący most Meghalaya IndieWikipedia Commonds CC BY 2.0
Wiszący most Meghalaya IndieWikipedia Commonds CC BY 2.0

Wiadukt Glenfinnan, Glefinnan, Szkocja

Most po którym przejeżdżają pociągi linii kolejowej West Highland Line nad doliną rzeki Finnan, jest w całości zbudowany z betonu. Powstał w latach 1897-1901. Urokliwe okolice północnej Szkocji w pobliżu wiaduktu stały się plenerem kilku kinowych filmów m.in.: "Nieśmiertelny" i trzech serii "Harrego Pottera".

Wiadukt GlenfinnanWikipedia Commonds CC BY SA 3.0
Wiadukt GlenfinnanWikipedia Commons CC BY SA 2.5

Most Gaztelugatxe, Kraj Basków, Hiszpania

Most Gaztelugatxe łączy niewielką wysepkę o tej samej nazwie z Krajem Basków, czyli autonomicznym obszarem Hiszpanii położonym nad Zatoką Biskajską. Kamienny most na którym znajdują się kolejne stacje drogi krzyżowej, prowadzi tuż pod średniowieczny kościół. Powstał najprawdopodobniej w X w n.e.

Most GaztelugatxeWikipedia Commonds CC BY 2.0
Most GaztelugatxeWikipedia Commonds CC BY 2.0
Most GaztelugatxeWikipedia Commonds CC BY 2.0

Księżycowy Most, Taipei, Tajwan

Księżycowe mosty można spotkać w chińskich i japońskich ogrodach. Są zaprojektowane tak, aby pod nim mogła przepłynąć barka. Ten most znajduje się w parku, który otoczony jest przez przemysłowe i biznesowe budynki.

Księzycowy Most w Taipei, TajwanShutterstock

Multnomah Falls, Oregon, USA

Multnomah Falls, to największy wodospad w stanie Oregon. Znajduje się na wschód od Portland, pomiędzy Corbett i Dodson. Składa się z dwóch spadów, pomiędzy którymi zbudowano most. Łączna wysokość wodospadu wynosi około 189 m.

Multnomah Falls, Oregon, USAShutterstock

Ronda, Malaga, Hiszpania

Ten monumentalny most o wysokości 100 m znajduje się w miejscowości Ronda w Andaluzji (prowincja Malaga). Został zbudowany w 1793 roku przez José Martína de Aldehuela.

Puente Nuevo, Ronda, Malaga

Brücke, Niemcy

Ten księżycowy most powstał w 1960 roku. Znajduje się w największym parku Saksonii w Niemczech. Powstał na zlecenie Fryderyka Herrmann Rötschkego w połowie XIX wieku.

Rakotz Brücke, NiemcyWikipedia Commons CC BY SA 2.0

Most w Huang Shan, Anhui, Chiny

Huang Shan w dosłownym tłumaczeniu oznacza "żółtą górę". To pasmo górskie znajduje się w południowej prowincji Anhui we wschodnich Chinach. Niesamowite krajobrazy i oryginalne szczyty przyciągają tu wielu miłośników górskich wycieczek.

Huanh Shan, Chiny

Låtefossen, Norwegia

Wodospad Latefossen znajduje się w Odda w Norwegii. Stanowi jedną z największych atrakcji w regionie. Jest wyjątkowy, ponieważ składa się dwóch strumieni, które spływają z jeziora Lotevatnet. Można go podziwiać ze starego mostu, składającego się z sześciu luków.

Låtefossen, NorwegiaWikipedia Commons CC BY 2.0

Most Gapstow, Nowy Jork, USA

Jednym w kultowych miejsc w Central Parku w Nowym Jorku jest most Gapstow. Można z niego obserwować słynny Hotel Plaza i charakterystyczne wieżowce. Każdego roku, zimą, nieopodal mostu pojawia się lodowisko Wollman Rink. Jednak Gapstow jest najpiękniejszy jesienią, kiedy porastające go liście tworzą wielobarwne obrazy.

Most Gapstow w Nowym JorkuShutterstock

Autor: PW/mk / Źródło: www.centralparknyc.org, boredpanda.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons/Shutterstock

Pozostałe wiadomości