Najnowsze

Ma go pół miliarda ludzi. Odkryto lek na groźnego pasożyta

Najnowsze

Pasożyt może być niebezpieczny dla zdrowia

Brytyjscy naukowcy opracowali nowoczesny lek, który zabija pasożyty ludzkiej włosogłówki. Leki stosowane do tej pory nie były wystarczająco skuteczne, a najnowsze są w stanie zwalczyć pasożyty w różnych stadiach rozwoju.

Włosogłówka to pasożyt, który może powodować zaburzenia rozwoju fizycznego i psychicznego, a na całym świecie jest nim zainfekowanych 500 mln osób.

Żywi się głównie krwią, wnikając w śluzówkę jelita. Można się nim zarazić tak samo jak glistą ludzką - poprzez wypicie zanieczyszczonej wody, w której mogą znajdować się jego jaja albo przez zjedzenie niedomytych owoców lub warzyw. Włosogłówka może prowadzić np. do zapalenia wyrostka robaczkowego, wzmożonej pobudliwości nerwowej, biegunek i bólu brzucha, a także do osłabienia, nudności i wymiotów.

Przestarzałe sposoby

Obecne sposoby leczenia choroby powodowanej przez włosogłówkę, czyli trychocefalozy (inaczej włosogłówczycy) są oparte na lekach wynalezionych w latach 60., które pierwotnie opracowano dla bydła. W przypadku ludzi niestety nie mają one dużej skuteczności. Nie istnieją także szczepionki.

W związku z tym, a także przez to, że na całym świecie włosogłówką jest zarażonych tak wiele osób, bardzo potrzebne było opracowanie nowych leków.

Połączone siły

Badacze z trzech brytyjskich uniwersytetów - w Oksfordzie, Manchesterze i Londynie - połączyli siły, by sprostać temu zadaniu. Naukowcy przebadali cząsteczki związku chemicznego, zwanego dihydrobenzoksazepiną, którego wcześniej nie wiązano z działaniem przeciwpasożytniczym. Okazało się jednak, że niektóre jego składniki są w stanie zabić pasożyta we wszystkich stadiach rozwoju, a jego dorosła forma jest zwalczana skuteczniej niż przez dotychczas stosowane leki.

- Zwalczanie włosogłówki wymaga bardziej skutecznych leków, poprawy higieny i rozwoju szczepionek. Związki, które odkryliśmy mogą odnosić się do dwóch pierwszych przypadków - mówi immunolog specjalizująca się w chorobach pasożytniczych, profesor Kathryn Else z uczelni University of Manchester.

Zwalcza też jaja

Związki odkryte przez naukowców oddziałują jednak nie tylko na dorosłe osobniki włosogłówki ludzkiej, ale także na jaja pasożyta, które znajdują się w odchodach. Mogą się one dostać do ludzkiego organizmu przez kontakt brudnych rąk z ustami. Zdarza się to w niehigienicznych toaletach lub w miejscach, gdy ludzie żyją bardzo blisko siebie. Jaja pasożyta są bardzo odporne na gwałtowne zmiany temperatury oraz na promieniowanie ultrafioletowe i mogą przetrwać w środowisku przez wiele lat.

Jednak nowo odkryte związki są skuteczne w walce z jajami pasożyta i można stosować je w formie aerozolu, tak by zatrzymać infekcję u źródła.

Pomocny lek

Opracowanie nowych leków pomogłoby wielu osobom na świecie. Włosogłówką zagrożeni są głównie ludzie w krajach rozwijających się, gdzie często higiena nie jest na najlepszym poziomie.

Naukowcy obecnie starają się tak zmodyfikować związki chemiczne, by były wystarczająco skuteczne w leczeniu ludzi. Jeden z nich może być już niedługo stosowany w krajach rozwijających się.

W odkryciu nowoczesnego skutecznego leku pomogło doświadczenie naukowców.

- Ten zespół miał wiedzę z immunologii, chemii medycznej i neurobiologii i naprawdę pokazał, jak łączenie różnych dyscyplin i instytucji może prowadzić do ważnych nowych odkryć - mówi Else.

Pasożyty bywają bardzo niebezpieczne. W 2013 roku w Stanach Zjednoczonych 12-letnia dziewczynka zaraziła się w parku wodnym pasożytem Naegleria fowleri i walczyła w szpitalu o życie. Dr Maria Wesołowska, biolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu tłumaczyła, gdzie może dojść do takiego zarażenia.

Jak uniknąć pasożytów?
Jak uniknąć pasożytów?TVN 24

Autor: zupi/map / Źródło: Science Daily, journals.plos.org

Pozostałe wiadomości