Najnowsze

Ludzkie paznokcie zamiast rogów nosorożca. Nowy pomysł na walkę z kłusownictwem

Najnowsze


Szwedzki fotograf przyrody Bjorn Persson zbiera ludzkie paznokcie i chce nimi zastąpić sproszkowane rogi nosorożców wykorzystywane w chińskiej i wietnamskiej medycynie. Ma nadzieję, że dzięki temu uda się zakończyć kłusownictwo zagrożonych zwierząt.

Rogi nosorożców składają się głównie z keratyny, tak jak ludzkie paznokcie. Szwedzki fotograf wpadł na pomysł, aby zastąpić nimi rogi nosorożców. W Chinach i Wietnamie keratyna uważana jest za lekarstwo na wszystko, chociaż nie jest naukowo udowodnione, że posiada jakiekolwiek właściwości medyczne.

Czarny rynek

- Wiele osób nie wie, co się dzieje w Chinach i Wietnamie, gdzie róg nosorożca jest stosowany w tradycyjnej medycynie. Zabawne jest to, że ten lek, czyli róg nosorożca, składa się z dokładnie tego samego, co nasze własne paznokcie. Dlatego to robimy - prosimy ludzi o oddanie paznokci, z których potem zrobimy lek. Sprzedamy go Chinom i Wietnamowi jako zamiennik - tłumaczył Bjorn Persson, który regularnie podróżuje do Afryki i fotografuje tam dzikie zwierzęta. Dodał, że na czarnym rynku gram keratyny kosztuje 133 dolary, natomiast róg nosorożca 300 tysięcy dolarów.

Persson twierdzi, że zebrał już warte tysiące dolarów zapasy keratyny.

Autor: anw/map / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości