Najnowsze

Londyn, Amsterdam, Bruksela... Mgła sparaliżowała lotniska

Najnowsze

Odwołano wiele lotów

Mgła i złe warunki pogodowe utrudniają ruch lotniczy w całej Europie. Poważne opóźnienia i odwołane loty zgłaszają porty lotnicze w Londynie, Amsterdamie, Brukseli, Wiedniu, Oslo, Zurychu i Paryżu.

200 odwołanych lotów w niedzielę, dziesiątki w poniedziałek rano - tak wygląda sytuacja na londyńskich lotniskach.

- Od rana musieliśmy anulować 22 loty z naszego portu - mówi rzecznik Heathrow. - Mgła utrudnia widoczność na tyle, że niewiele przewoźników decyduje się na start. Wiele samolotów decyduje się na lądowanie na innych lotniskach, gdzie mgła nie jest tak gęsta - dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda na London City Airport. - Opóźniamy średnio cztery loty na godzinę, odwołaliśmy już 18 - dowiadujemy się u pracowników lotniska.

Problem na skalę Europy

To nie jedyne lotniska, które borykają się z takimi problemami. Jak donosi portal Eurocontrol, loty są opóźnione lub odwołane w większości miast europejskich. Na liście znajdują się Amsterdam, Bruksela, Wiedeń, Oslo, Zurych i Paryż. - Otrzymujemy informację z wielu stolic europejskich o przesunięciach lotów z powodu pogody tam panującej - mówi rzeczniczka Heathrow.

W Warszawie też opóźnienia

Sytuacja dotknęła też polskie porty lotnicze. - Jeszcze wczesnym rankiem na tablicy naszych lotów nie było żadnych opóźnień. Dopiero koło 10 pojawiły się małe opóźnienia - komentował Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie.

- Z powodu mgły LOT musiał odwołać rejs do Amstedamu. Zanotowaliśmy też kilkudziesięciominutowe opóźnienia do Wiednia i Brukseli - mówi rzecznik LOT Leszek Chorzewski.

Z kolei przewoźnik British Airways, który tylko w sobotę rano anulował 13 lotów z Londynu, powiadomił, że na linii Heathrow - Warszawa występują opóźnienia i odwołania lotów.

- Ze względu na gęstą mgłę utrzymującą się nad lotniskiem Heathrow, Kontrola Ruchu Lotniczego narzuciła ograniczenia w ilości przyjmowanych i opuszczających lotnisko samolotów. Skutkuje to zakłóceniami w rozkładach lotów wszystkich przewoźników - opisuje Karolina Jamiołkowska, rzecznik British Airlines.

- Radzę dzwonić do przewoźników, żeby upewnić się, czy dany lot nie jest opóźniony lub odwołany - radzi Przybylski z Lotniska Chopina.

Liczą na poprawę pogody

Przewoźnicy i obsługa lotnisk liczą na to, że w ciągu dnia pogoda się poprawi. - Nasi meteorologowie przewidują, że mgła ustąpi w godzinach popołudniowych w całej Europie - twierdzi pracownik London City Airport.

Autor: //aq / Źródło: TVN Meteo, eurocontrol.int

Pozostałe wiadomości