Najnowsze

Lodowiec we Włoszech grozi rozpadem. Ewakuowano mieszkańców

Najnowsze

Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii Południowej
Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii PołudniowejBFSAI
wideo 2/15

Fala upałów, jaka przetacza się przez Europę, spowodowała pękanie lodowica w okolicach włoskiej miejscowości Planpincieux. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja turystów i mieszkańców doliny.

Ogromny włoski lodowiec grozi rozpadem z powodu fali upałów. Alarm podniesiono w środę po południu, gdy po obserwacjach helikopterem stwierdzono, że lodowiec nad miastem Planpincieux, pękł na wysokości około 2,8 kilometra w masywie Mont Blanc i niebezpiecznie się osuwa.

Fala upałów utworzyła pod lodowcem warstwę około 500 metrów sześciennych wody, co czyni go bardziej podatnym na pękanie.

- Na skale spoczywa ogromny blok lodu i istnieje niebezpieczeństwo, że może się on natychmiast oderwać - powiedział w rozmowie z Agencją Reutersa ekspert ds. lodowców, Fabrizio Troilo.

Dolina została podzielona na "czerwoną strefę", która mogłaby zostać uderzona ocielonym lodowcem bezpośrednio i "żółtą strefę", a więc obszar, który może ucierpieć w wyniku fal uderzeniowych, spowodowanych między innymi przemieszczaniem się powietrza.

Ewakuowali okolicę

Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja mieszkańców części włoskiej doliny. Około 75 mieszkańców i turystów musiało opuścić okolicę. Policja pilnowała zaś, aby nikt nie wjeżdżał na zagrożone tereny.

Urzędnicy poinformowali, że wielu turystów z części regionu, które nie są bezpośrednio zagrożone ewentualnym upadkiem fragmentu lodowca, już zdecydowało się wyjechać.

- Sezon kręcił się dobrze pomimo pandemii COVID-19 - powiedział Corriere Jacopo Nitri, właściciel małego hotelu w okolicy. - Musiałem odesłać 25 klientów i anulować niektóre rezerwacje. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych kilku dni, będzie to katastrofa - dodał.

Podobna ewakuacja miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy ten sam lodowiec wykazywał oznaki niestabilności. Trwało to kilka dni.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości