Najnowsze

Lodowce topnieją w zawrotnym tempie. Rośnie globalny poziom wody

Najnowsze

[object Object]
Jak wzrosła temperatura przez ostatnie 20 lat?NASA
wideo 2/17

Lodowców na Antarktydzie ubywa. Tempo ich topnienia od 2012 roku wzrosło trzykrotnie. Naukowcy opublikowali najnowsze wyniki badań.

Proces topnienia lodu na Antarktydzie wzrasta obecnie wyjątkowo szybko, szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 25 lat.

W badaniach, z których pochodzą te ustalenia, wzięło udział 80 naukowców z 42 organizacji międzynarodowych. Fundatorami były Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Rośnie poziom wód

Naukowcy kontrolowali masę powłoki lodowej Antarktydy w latach 1992-2017. To pozwoliło oszacować, że globalny poziom wód w tym okresie wzrósł o 7,6 milimetra.

Wkład topnienia powłoki lodowej Antarktydy w podniesienie globalnego poziomu wód (IMBIE/Planetary Visions)IMBIE/Planetary Visions

Przed 2012 rokiem zmniejszanie się masy lodowej utrzymywało się na stałym poziomie 83 miliardów ton rocznie. W kolejnych latach potroiło się, rosnąc do 241,4 miliardów ton każdego roku.

Największe tempo straty masy lodu zaobserwowano w zachodnich regionach Antarktydy. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wynosiła ona 58,4 miliardów ton rocznie, a w roku 2012 doszła do 175,3 miliardów ton. Największa część tej straty pochodziła z lodowca Pine Island oraz lodowców Thwaites.

Gdyby całość zasobów zamarzniętej wody zgromadzonej na Antarktydzie nagle się rozpuściła, poziom wód na całym świecie podniósłby się o 85 metrów.

Zmiana temperatury na Antarktydzie (Adam Ziemienowicz/PAPReuters)Adam Ziemienowicz/PAPReuters

Autor: dd//aw,rzw / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości