Najnowsze

Leżaczek, woda, piasek, czyli jak wypoczywały nasze babki

Najnowsze

Leżaczek, woda, piasek, czyli jak wypoczywały nasze babki (NAC)
Leżaczek, woda, piasek, czyli jak wypoczywały nasze babki (NAC)

Jak dawniej wypoczywali Polacy? Dostojnie i z klasą. Mniej było golizny, wszędobylskiego zapachu smażonej ryby i zdecydowanie więcej spokoju. Zamiast wakacyjnych hitów plażowicze odpoczywali słuchając szumu morza i trzepotu żagli. Zazdrościcie?

Patrząc na fotografie sprzed lat możemy się dowiedzieć, jak wypoczywały nasze babki i dziadkowie. Na zdjęciach udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe doskonale widać, że nawet na urlopie towarzyszył im szyk i styl.

Jeśli rejs po Bałtyku, to w marynarce i pod krawatem. Kobiety nie unikały nakryć głowy, pod którymi skrywały misternie ułożone fryzury. Na rękach - rękawiczki, na nogach - kocyk, dla przyzwoitości i dla ciepła. Wakacyjna pogoda nad polskim morzem potrafi spłatać figla, i to od pokoleń.

Formalnie nawet na plaży

Nawet na plaży niektórzy nie rozstawali się z garniturem, jak prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego, Jan Jacyny. Podczas wakacyjnego pobytu w jednym z nadmorskich kurortów nie poluzował nawet krawata. Wiadomo, elegancja - Francja, pozycja społeczna zobowiązuje.

Krakowianie uciekali przed upałami do Lasku Wolskiego, ale i tam swobodny "dress code" tak łatwo nie uchodził. Panowie w krawatach, panie na szpileczkach, pod kolor torebka i rękawiczki, które w najgorszym wypadku kończyły na oparciu leżaka. A jeśli już plaża, to w stroju jednoczęściowym, bez żadnych wycięć. W latach 60. zaczęły już obowiązywać bikini, ale daleko im było do tych zachodnich. Zakrywały ile trzeba.

A jak wypoczywano? Aktywnie. Piłka plażowa był podstawą. Najlepiej duża i kolorowa.

Autor: mm/rs / Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości