Najnowsze

Leśnicy uratowali poturbowanego drapieżnika. Niedługo orzeł wróci na wolność

Najnowsze

fot. Karol Zalewski / lasy.gov.plPoturbowany bielik znaleziony w mazurskich lasach

W połowie marca mazurscy leśnicy otrzymali zgłoszenie o rannym bieliku. Okaleczonego ptaka udało się znaleźć i przetransportować do weterynaryjnej kliniki. Jego opiekunowie mają nadzieję, że lada moment orzeł poleci w przestworza.

Poturbowany i osłabiony ptak został znaleziony w lesie w okolicach Owczarni na Mazurach. Leśnicy przyznali, że w poszukiwania ptaka zaangażowali się mieszkańcy niedużej wsi, którzy pierwsi dostrzeli cierpiącego bielika.

Szukając pechowca

- Zaniepokojeni losem ptaka mieszkańcy Owczarni rozpoczęli poszukiwania w okolicznym lesie. Na ślad drapieżnika trafił jeden z pracowników ZUL. Bielika, nie bez problemów, udało się złapać i przewieźć do Krutyni - poinformowali na stronie lasy.gov.pl.

- Po oględzinach przeprowadzonych przez weterynarza, pechowiec został odesłany do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna - relacjonowali opiekunowie drapieżnika. - Już drugiego dnia pobytu w placówce ptak wykazywał wyraźne ożywienie - zaznaczono.

Terytorialne boje

Jak przypuszczają leśnicy, kilkuletni bielik został poturbowany w trakcie walk o terytorium. Ptaki te mają duże wymagania jeśli chodzi o powierzchnię swojego rewiru - pary lęgowe zajmują obszar nawet 100 kilometrów kwadratowych.

Pracownicy ośrodka i leśnicy mają nadzieję, że niedługo zwrócą bielikowi wolność. Planują, że zostanie wypuszczony w okolicach Owczarni.

Autor: mb/rp / Źródło: TVN Meteo, lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: fot. Karol Zalewski / lasy.gov.pl

Pozostałe wiadomości