Najnowsze

Leśnicy instalują budki dla nietoperzy

Najnowsze

Nadleśnictwo Oborniki Śląskie / Przemysław WrońskiBudki dla nietoperzy

Nadleśnictwo Oborniki Śląskie (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu) postanowiło zachęcić nietoperze do zamieszkania w lokalnych lasach. Leśnicy wspierając latające ssaki chcą w naturalny sposób walczyć z chrabąszczami.

Leśnicy z trzech leśnictw: Pęgów, Osolin i Trzebnica zainstalowali wraz z Fundacją Przyrodniczą "pro Natura" aż 150 skrzynek dla nietoperzy. Niektóre z nich będą pełniły także funkcję letnich schronów, dlatego przypominają nieco budki lęgowe dla ptaków.

Walka z chrabąszczami

Skrzynki nie są rozmieszczone w lasach przypadkowo. Wywieszono je w pobliżu miejsc, w których leśnicy od kilku lat zmagają się larwami chrabąszczy, które powodują wiele szkód, m.in. na korzeniach młodych drzew.

Leśnicy podejmują liczne próby ochrony upraw, m.in. wykonując opryski samolotowe w połowie maja, gdy pojawiają się dorosłe chrabąszcze. Nie można ich jednak wykonywać w pobliżu obszarów zamieszkanych przez ludzi, dróg i zbiorników wodnych. Leśnicy postanowili zatem walczyć ze szkodnikami w inny, bardziej naturalny sposób. Nietoperze chętnie jedzą chrabąszcze, dlatego Nadleśnictwo Oborniki Śląskie postanowiło sprowadzić je do lasów.

Na pomoc nietoperzom

Nietoperze są jedną z najbardziej zagrożonych grup ssaków, chociażby z powodu zmniejszającej się liczby ich naturalnych schronień. Działania pracowników nadleśnictwa mają na celu poprawę warunków ich bytowania w miejscach, gdzie brakuje naturalnych kryjówek. Leśnicy mają nadzieję, że pożyteczne ssaki polubią nowe schronienia i szybko je zasiedlą, pomagając tym samym w walce ze szkodnikami.

Nietoperze mogą liczyć na pomoc ludzi także w innych miejscach w Polsce. Latające ssaki są wspierane m.in. w nadleśnictwach Zdroje i Elbląg. W Nadleśnictwie Zdroje (RDLP we Wrocławiu) leśnicy odkopali zasypane wejście do jaskini zwanej Złotą Sztolnią, w której przez wiele lat zimowały nietoperze. Natomiast w Nadleśnictwie Elbląg (RDLP w Gdańsku) przygotowano dla ssaków schronienie w nieużywanej leśnej piwnicy.

W Ciężkowicach organizowana jest Noc Nietoperzowa, podczas której można poznać zwyczaje tych latających ssaków. Miasto prowadzi także na ich temat prelekcje.

Noc Nietoperzowa w Ciężkowicach
Noc Nietoperzowa w Ciężkowicach tvn24

Autor: zupi/rp / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Oborniki Śląskie / Przemysław Wroński

Pozostałe wiadomości