Najnowsze

"Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc"

Najnowsze


Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka tez Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

W ośmiu regionach Francji ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Najbardziej zagrożone są tereny położone nad Atlantykiem. W kilku rejonach ewakuowano tam mieszkańców. Wdzierająca się do domów woda spowodowała liczne straty. Niektórzy stracili cały dobytek. Około sześćdziesięciu dróg krajowych jest nieprzejezdnych, nie kursują też niektóre pociągi.

"Jeszcze metr i będziemy musieli uciekać"

W Tuluzie poziom rzeki Garonny podniósł się do tego stopnia, że istnieje zagrożenie zalania stadionu piłkarskiego. Z tego powodu odwołany został mecz drużyn francuskiej ekstraklasy. - Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc. Garonna ciągle się podnosi, jeszcze metr i będziemy musieli uciekać - opisuje sytuacje mieszkaniec miejscowości Saint-Béat. - Niektórzy moi przyjaciele stracili wszystko. Ich domy i sklepy są zniszczone - dodał.

Ulewy i wichury nękają Brytyjczyków

Z wodą od kilku tygodni zmagają się też mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ogłoszono tam już ponad sto alarmów powodziowych i 10 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Ulewne deszcze i wichury przynoszą ogromne zniszczenia przede wszystkim w Anglii.

Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na południowym zachodzie kraju. Na kłopoty przygotowuje się hrabstwo Somerset. Meteorolodzy przewidują, że tylko w niedzielę spadnie tam spaść około 20 l deszczu na metr kwadratowy, a grunt już jest mocno nasiąknięty po wcześniejszych opadach. Mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed zalaniem.

Autor: js/ja / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości