Najnowsze

Lej trąby powietrznej przemknął w okolicach Gdyni

Najnowsze

Wir powietrzny w okolicach Gdyni
Kontakt 24 / misiak66, MEDUZA83, maroWir powietrzny w okolicach Gdyni

Chłodne powietrze, które znajduje się nad Polską, jest bardzo niestabilne. Dzięki temu pojawiają się leje, które po zetknięciu z ziemią, utworzyłyby trąby powietrzne. Reporterzy 24 uchwycili niesamowite zjawisko na zdjęciach.

Reporter 24 misiak66 sfotografował w sobotę ciekawą formację chmur. Zjawisko uwiecznił pomiędzy Gdynią Wiczlinem, a Bojanem o godz. 13.30. "Coś na kształt tornada" - stwierdził Reporter 24. Aby rozwikłać zagadkę, spytaliśmy naszego synoptyka, co takie przedstawia zdjęcie.

- To lej trąby powietrznej pod Cumulonimbusem - stwierdził synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Ten sam wir powietrza sfotografowali także inni Reporterzy 24: MEDUZA83 i maro.

Niestabilne powietrze

Za powstanie zjawiska odpowiedzialna jest chłodna masa powietrza, która dociera do Polski. Charakteryzuje się znaczną chwiejnością czyli niestabilnością. Wypiętrzają się wtedy chmury Cumulonimbus, które związane są z burzami. Choć nad Polską w sobotę nie grzmiało, to pojawiły się chmury burzowe, spod których można było dostrzec wir powietrzny. Zdjęcie ukazuje właśnie taki wir, który nie dotyka powierzchni ziemi. Aby nazwać ją trąbą powietrzną lub tornadem, zjawisko musiałoby dotknąć gruntu.

Burzowe chwile

Synoptyk podkreśla, że w nadchodzących dniach Polska nadal pozostanie pod wpływem chłodnego, ale niestabilnego powietrza. Z tego względu, mimo niskiej temperatury powietrza, lokalnie mogą powstać burze. Raczyński zaznaczył, że zjawiska głównie mogą pojawić się w północnej Polsce, na Pomorzu.

Podobny lej trąby powietrznej pojawił się pod koniec czerwca 2015 roku. Zarejestrowała go Reporterka 24 Ewa z Rumi (woj. pomorskie):

Internauci zaobserwowali lej przypominający trąbę powietrzną
Internauci zaobserwowali lej przypominający trąbę powietrznąKontakt 24

Autor: AD/jap / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / misiak66, MEDUZA83, maro

Pozostałe wiadomości