Lej kondensacyjny straszył w okolicach Raciborza

Lej kondensacyjny na Śląsku

W poniedziałek na południu Polski na niebie pojawiło się tajemnicze zjawisko. U podstawy chmury burzowej utworzył się ciemny lej.

Zjawisko pojawiło się na niebie o godz. 11 w okolicach Raciborza. Zdjęcie dostaliśmy od jednego z Reporterów 24 - Szymona - na skrzynkę Kontaktu 24.

Wir kondensacyjny

Jak tłumaczy synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, warunki pogodowe były sprzyjające do utworzenia się takiego zjawiska.

- To wir kondensacyjny, który powstaje na froncie chłodnym, z chmur cumulonimbus. Gdy taki wir dotrze do ziemi, staje się trąbą powietrzną. Jeśli zetknie się z wodą, staje się trąbą wodną - tłumaczy synoptyk. - Takie zjawiska mogą powstawać w warunkach napływu chłodu - dodaje.

Obecnie za sprawą niżu znad Białorusi napływa do nas chłodne powietrze z północy. Chrzanowski wyjaśnia, że teren podgórski, na którym wystąpił lej, także sprzyja tworzeniu się takich zjawisk.

Trąba powietrzna we Włoszech

Ostatnio gwałtowna pogoda występuje w różnych innych częściach Europy. W niedzielę we Włoszech ogromna trąba powietrzna przeszła przez środkowy region Lazio, czyniąc przy tym rozległe szkody. Sparaliżowany jest m.in. Rzym, w którym ucierpiały także tereny, dotknięte wcześniej przez niszczycielskie trzęsienia ziemi.

Autor: zupi/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości