Najnowsze

Łazik Perseverance pobierze pierwszą próbkę z Marsa

Najnowsze

Tak ma wyglądać pobranie próbki przez łazika Perseverance
Tak ma wyglądać pobranie próbki przez łazika PerseveranceNASA JET PROPULSION LABORATORY
wideo 2/20

Łazik Perseverence w ciągu kolejnych dwóch tygodni ma pobrać pierwszą próbkę skał z Marsa, którą w przyszłości kolejna sonda przywiezie na Ziemię. Obecnie pojazd poszukuje najlepszego miejsca do wiercenia - informuje NASA.

Marsjański łazik bada obecnie liczący cztery kilometry kwadratowe obszar krateru Jezero. Prawdopodobnie znajdują się w nim najstarsze widoczne skały w tym regionie. Perseverence wylądował w kraterze 18 lutego.

- Kiedy 52 lata temu Neil Armstrong pobrał pierwsze próbki z Morza Spokoju na Księżycu, rozpoczął proces, który kazał od nowa napisać to, co ludzkość wiedziała na temat Księżyca - powiedział Thomas Zurbuchen zastępca dyrektora NASA ds. nauki. - Jestem przekonany, że pierwsza próbka pobrana przez Perseverance z krateru Jezero oraz te, które będą zebrane później, zrobią to samo, jeśli chodzi o Marsa. Znajdujemy się u progu nowej ery nauki planetarnej i nowych odkryć - stwierdził.

Jak przypomina NASA, Armstrongowi pobranie pierwszej próbki zajęło 3 minuty i 35 sekund. Łazik będzie potrzebował 11 dni, między innymi dlatego, że instrukcje będzie otrzymywał z oddalonej o miliony kilometrów Ziemi.

Etapy pobrania próbki z Marsa

Po przybyciu na miejsce i przygotowaniu instrumentów, łazik sfotografuje okolicę i prześle zdjęcia do bazy, aby eksperci określili precyzyjne miejsca działania - badań zbliżeniowych oraz odwiertu.

Perseverence najpierw usunie górne warstwy skały, oczyści miejsce z pyłu, po czym przeprowadzi analizę mineralogiczną i chemiczną tak wyeksponowanego materiału z pomocą umieszczonych na wieżyczce pięciu różnych przyrządów. Jeden z nich - SuperCam z pomocą lasera odparuje fragment skały i zbada powstający obłok oparów.

Po tym poprzedzającym odwiert etapie operatorzy łazika ograniczą jego działania na jeden dzień, tak aby mógł naładować baterie. Po zebraniu dostatecznej ilości energii łazik wykona odwiert w skale bliźniaczej do przebadanej i pobierze z niej próbkę wielkości kawałka kredy. Robot zmierzy objętość próbki, zrobi jej zdjęcie, a następnie zamknie w hermetycznym pojemniku. Podobnie jak kolejne, zostanie ona otwarta dopiero w laboratoriach na Ziemi, kiedy przywiozą je kolejne maszyny.

- Nie wszystkie próbki Perseverance pobiera, aby szukać śladów dawnego życia. Nie oczekujemy też, aby pierwsza z nich odpowiedziała na pytanie o istnienie życia na Marsie. Choć skały ulokowane w tej geologicznej jednostce nie są najlepszymi kapsułami czasu dla substancji organicznych, wierzymy, że znajdują się na tym miejscu od uformowania się krateru Jezero. Są niezwykle cenne pod względem możliwości zapełnienia luk w naszym rozumieniu geologii tego regionu - mówił Ken Farley, jeden z naukowców misji.

Łazik Perseverance na zdjęciu z drona Ingenuity (wycinek)NASA/JPL-Caltech

Misja łazika

Główny cel programu łazika Perseverance to badania astrobiologiczne, ale łazik zajmuje się też marsjańską geologią, dawnym klimatem i zbiera wiedzę dla przyszłych misji załogowych. To jednocześnie pierwsza misja, która ma na celu zebranie próbek przeznaczonych do powrotu na Ziemię.

W przyszłym roku na dotrzeć do skamieniałej liczącej miliardy lat delty.

Marsjański łazik Perseverance (Adam Ziemienowicz/Maciej Zieliński/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/Maciej Zieliński/PAP/AFP
Tak ma wyglądać pobranie próbki przez łazika Perseverance
Tak ma wyglądać pobranie próbki przez łazika PerseveranceNASA JET PROPULSION LABORATORY

Autor: anw / Źródło: PAP, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Pozostałe wiadomości