Najnowsze

Lawiny błotne i powódź zabijają ludzi na Sri Lance

Najnowsze

ShuttercstockOsuwiska ziemi w Sri Lance

Opady ponad 300 l/mkw. deszczu w ciągu jednego dnia, przez cztery doby z rzędu, wywołały ogromne powodzie na Sri Lance. Na ich skutek powstało wiele lawin błotnych, w których zginęło co najmniej 46 osób, a kilkaset uważa się za zaginione. Ulewy są związane z nadejściem monsunu letniego.

Na Sri Lance pojawiły się powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Są skutkiem czterodniowych, obfitych opadów deszczu. Żywioł pozbawił życia prawie pięćdziesiąt osób i wymusił ewakuację ponad 250 tysięcy mieszkańców kraju. Powódź dotknęła 25 dystryktów tego wyspiarskiego państwa. Najwięcej deszczu spadło w północnej części dystryktu Kilinochchi, gdzie w ciągu doby napadało 373 l/mkw. deszczu.

- To była najgorsza ulewa od 2010 roku - powiedział Pradeep Kodippili, rzecznik Centrum Zarządzania Kryzysowego na Sri Lance.

Lawiny błotne

W nocy z wtorku na środę doszło do najtragiczniejszych osuwisk rozmokłej ziemi. W okręgu Kegalle, oddalonym ok. 100 km od stolicy kraju - Kolombo, pod ogromną warstwą błota zginęło 16 osób. Działacze lokalnego Czerwonego Krzyża podejrzewają, że pod lawiną uwięzionych może być nawet 200 rodzin. Rzecznik armii poinformował, że z zagrożonych rejonów udało się ewakuować ok. 150 mieszkańców.

Władze niosą pomoc

Służby ratownicze niosą pomoc poszkodowanym, wykorzystując przy tym helikoptery i łodzie. W dystrykcie Puttalam, leżącym w północno zachodniej części wyspy, uratowali już ponad 200 osób uwięzionych we własnych domach.

Zalane drogi i powalone drzewa spowodowały, że w stolicy Sri Lanki pojawiły się ogromne korki. Ponadto wstrzymano ruch kolejowy, ponieważ tory znalazły się pod wodą. Do zabezpieczenia parlamentu przed niebezpiecznym żywiołem rząd skierował wojsko.

Powodzie w Indiach

Ulewne deszcze pojawiły się również w niedaleko położonych od Sri Lanki indyjskich stanach: Tamil Nadu i Kerala. W nadmorskich miejscowościach stanu Kerala żywioł zniszczył ponad 100 gospodarstw. Tymczasem lokalni meteorolodzy alarmują, że w nadchodzących dniach w Tamil Nadu nadal będzie mocno padać. Przestrzegają rybaków, żeby nie wypływali w morze.

Pogodowa huśtawka

Powodzie i susze na Sri Lance i w Indiach są cyklicznie. Jest to związane z pojawianiem się w tych rejonach świata monsunu. Trwa on od maja do września. Kolejny pojawia się w grudniu i trwa do lutego. Między tymi okresami praktycznie nie pada, skutkiem czego pojawiają się susze. Przed nadejściem monsunu letniego Hindusi zmagają się z ogromną falą upałów. W grudniu 2014 roku podobne warunki atmosferyczne zmusiły ponad 100 tys. ludzi do opuszczenia swoich domów pociągnęły,a śmierć poniosły wtedy 24 osoby.

Autor: AD/jap / Źródło: straitstimes.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock

Pozostałe wiadomości