Najnowsze

Lawina błotna zmiotła wioskę

Najnowsze

Osunięcie ziemi było wywołane obfitymi opadami

Wywołana przez ulewny deszcz lawina błotna zasypała większą część miejscowości El Porvenir w północnym Peru. Zginęło co najmniej 11 osób, a kolejne dziesięć jest zaginionych. Zasypane drogi utrudniły ratownikom dotarcie na miejsce.

Jak podaje dziennik "El Comercio" w swoim wydaniu internetowym, dowódca peruwiańskiej Obrony Cywilnej Alfredo Murgueytio poinformował, że znaleziono 11 ciał ofiar lawiny, która w środę rano zeszła na miejscowość El Porvenir w północnym Peru. Wśród zabitych było pięcioro dzieci.

Zaginionych jest 10 osób. Lokalne służby liczą, że część z nich schroniła sią przed katastrofą w górach.

Zasypane drogi, brak łączności

Lawina błotna zeszła na górską wioskę położoną w departamencie San Martin w środę o świcie. Pod zwałami ziemi znalazła się większa część tej górskiej miejscowości, a także uprawy rolne. Zmiecione zostały 24 domy.

Ekipy ratownicze potrzebowały sporo czasu na dotarcie do El Porvenir, bo wszystkie lokalne drogi zostały zasypane i trzeba było wędrować tam pieszo. Zerwana została również komunikacja telefoniczna z wioską.

Uprawy koki osłabiły wzgórza

Jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia większość mieszkańców El Porvenir żyła z uprawy koki, krzewu, z którego uzyskuje się kokainę. W ostatnich latach kokę wyparła kawa, ale według lokalnych urzędników dawne uprawy osłabiły profil glebowy okolicznych wzgórz, które stały się podatne na osuwiska. Do środowej lawiny przyczyniły się obfite opady.

Ulewne deszcze w rejonie andyjskim doprowadziły juz do kilku osunięć ziemi w zeszłym tygodniu.

Autor: js/rs / Źródło: elcomercio.pe, couriermail.com.au, PAP

Pozostałe wiadomości