Najnowsze

Lawina błotna na pustyni, około 200 pojazdów w pułapce. "To się tutaj nie zdarza"

Najnowsze


Prawie 200 samochodów utknęło w błocie na drodze ekspresowej nr 58 na pustyni Mojave w USA. Lawinę błotną, która spowodowała zastój, wywołały burze.

Błoto, które zalało drogę w czwartek, przykryło prawie 5-kilometrowy odcinek. Ruch został zatrzymany, a kierowcy i pasażerowi - zmuszeni do ucieczki.

Zatrzymanych zostało ponad 200 pojazdów, w tym około 115 samochodów osobowych oraz 75 ciężarówek. Warstwa szlamu miejscami sięgała 180 cm.

- To nie jest coś, co się tutaj zdarza, ale coś, czego można by było się spodziewać np. na wschodzie, gdzie występują wielkie powodzie z powodu wezbrania rzek. Ale nie tutaj, nie na głównej drodze - powiedziała uczestniczka zdarzenia April Halpin.

Ostrzeżenie przed falą błota obowiązywało w piątek w Dolinie Antylopy i na obszarach górskich w hrabstwach Los Angeles, Ventura i Santa Barbara.

Przerażające chwile

- Błoto schodziło z gór i w ciągu kilku minut ogarnęła nas fala. Zaczęliśmy się przemieszczać, auta zderzały się ze sobą - powiedział Torrie Lancaster z Bakersfield. - Potem nurt nabrał tempa - dodał.

Wtedy para, która znalazła się w sytuacji realnego zagrożenia, postanowiła podjąć próbę ucieczki.

- Wskoczyłem na pas rozdzielający jezdnie, ale moja dziewczyna poślizgnęła się i wpadła do błotnej rzeki. Pochyliłem się, chwyciłem ją i wyciągnąłem. Nie chciałem jej stracić - powiedział mężczyzna. - Straciłem samochód i rzeczy osobiste, ale cieszę się, że udało nam się wyjść z tego cało - dodał.

Może być jeszcze gorzej

Wielu kierowców utknęło we własnych samochodach, czekając aż służby zaprowadzą porządek. Jednak władze poinformowały, że usunięcie błota nie wyeliminuje niebezpieczeństwa.

Jak poinformował burmistrz hrabstwa Los Angeles Michael Antonovich, w piątek trwały prace porządkowe w celu jak najszybszego przywrócenia dostępu dróg. Służby miały do usunięcia 250 tysięcy mkw. błota i gruzu.

- Sytuacja może jeszcze się pogorszyć zanim zacznie się poprawiać za kilka dni - powiedział rzecznik szeryfa Ray Pruitt.

Służby ratunkowe robią wszystko, by uwolnić z błota jak najwięcej samochodów przed kolejną burzą.

Autor: ab/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości