Najnowsze

Łatwiej postawić stopę na Marsie niż na asteroidzie

Najnowsze

Astronauci NASA mają dotrzeć na asteroidę w 2025 roku

Wszystkim, którzy planowali dotarcie na asteroidę np. w celu wydobywania z niej cennych surowców, rzedną miny. Jak wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów pracujących dla amerykańskiego rządu, podbicie asteroidy będzie o wiele trudniejsze niż podbicie Marsa.

"Planowane na 2025 rok dotarcie astronautów NASA do asteroidy może być trudniejsze niż postawienie przez człowieka stopy na Marsie, jakie zaplanowano na połowę lat 30 XXI wieku" - wynika z raportu przygotowanego przez badaczy U.S. National Research Council, którzy na zlecenie amerykańskiego rządu przyglądają się działalności naukowej w USA.

Asteroidy nawet nie wybrano

Pomimo że Mars jest położony dalej niż jakakolwiek asteroida, w kierunku której NASA miałaby wysłać ludzi, ich przybycie na Czerwoną Planetę wydaje się badaczom o wiele łatwiejsze. Przede wszystkim dlatego, że Mars jest już dobrze zbadany, a odpowiedniej asteroidy dotąd nie wybrano. To, jak zaznaczają naukowcy, jeden z najważniejszych elementów wyprawy planowanej przez NASA na 2025 rok.

"Tylko dzięki temu uda się określić m.in. długość misji, a co za tym idzie - okres ekspozycji astronautów na szkodliwe promieniowanie kosmiczne" - piszą w opublikowanym w grudniu 2012 roku raporcie członkowie NRC.

A mieliśmy wrócić na Księżyc

O tym, żeby wysłać człowieka na asteroidę zadecydowała administracja Baracka Obamy. W 2010 roku urzędnicy wstrzymali Program Constellation, który zakładał powrót człowieka na Księżyc w 2014 lub w 2015 roku. Zamiast tego wsparto misję załogową na asteroidę.

"Pacownicy NASA nie wydają się być jednak przywiązani do tego planu" - napisano w raporcie o misji, która miałaby mieć miejsce już za 12 lat.

Swoje wnioski członkowie NCR wyciągnęli na podstawie m.in. szczegółowych analiz działań NASA i rozmów przeprowadzanych z jej członkami. Jednym z tych, którzy opowiedzieli naukowcom o najbliższych planach agencji, był zarządzający misjami załogowymi Bill Gerstenmeier.

Prywaciarze też chcą na asteroidę

NASA to nie jedyna organizacja, która ma w planach dotarcie na asteroidę. Wspominają o tym m.in. takie firmy jak Planetary Resources i Deep Space Industries. Obydwie w najbliższych latach mają zamiar wydobywać metale i minerały z asteroid krążących w pobliżu Ziemi.

Autor: map/rs / Źródło: space.com, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości