Najnowsze

Lato zbliża się do końca. Na niebie klucz dzikich gęsi

Najnowsze

Lato zbliża się do końca. Na niebie klucz dzikich gęsi

Nad naszymi głowami w ostatnich dniach często możemy zobaczyć przelatujący klucz ptaków. Wiele gatunków opuszcza nasz kraj w poszukiwaniu cieplejszych miejsc. Stado dzikich gęsi uchwycił na zdjęciu Reporter 24.

Podstawowym powodem, dla którego ptaki wędrują, jest zmiana pór roku. Widać to doskonale na przykładzie Polski, w której panuje klimat umiarkowany.

Można bez problemów odróżnić porę ciepłą (od początku marca do połowy października) oraz zimną (od listopada – do lutego). Są gatunki, którym wystarcza przemieszczenie się o kilkaset kilometrów, gdzie różnica temperatur nie jest zbyt duża, wynosi zaledwie kilka stopni. Większość ptaków lata na dalsze dystanse, pokonując często tysiące kilometrów. A wszystko po to, by mieć pełne brzuchy.

Pod koniec lata ptaki przygotowują się do odlotu. Zbierają się w większych stadach. Najbardziej popularną formacją lotu jest tzw. klucz (kształt litery "V"). Korzystają z niego kaczki krzyżówki, gęsi, żurawie i czaple. Jeden z naszych Reporterów 24 uchwycił odlatujące gęsi:

Klucz nigdy nie jest taki sam. Ptaki często wydłużają lub skracają jedno z ramion klucza. Lecąc w ten sposób tylko najsilniejszy osobnik na czele narażony jest na największy opór powietrza. Pozostałe oszczędzają swoją energię, lecąc w "tunelu powietrznym". Co jakiś czas liderzy klucza zmieniają się.

Autor: usa/ms / Źródło: Kontakt Meteo, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości